Nadmiar magnezu w organizmie – jakie są jego przyczyny?

Nadmiar magnezu w organizmie nazywany jest hipermagnezemią. To stan, w którym poziom stężenia pierwiastka we krwi przekracza 1,2 mmol/l. Choć zjawisko przedawkowania magnezu występuje relatywnie rzadko, trzeba mieć je na uwadze, zwłaszcza jeśli regularnie stosujemy preparaty z magnezem lub cierpimy na niewydolność nerek. Jakie są najczęstsze przyczyny hipermagnezemii i jak sobie z nimi radzić? O tym w artykule.

Po co w organizmie magnez?

Magnez zwany jest także pierwiastkiem życia, gdyż bierze on udział w różnorodnych procesach fizjologicznych organizmu. Wspiera prawidłową pracę układu nerwowego. Obniża łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość oraz zaburzenia snu o niewielkim nasileniu. Zapobiega skurczom przewodu pokarmowego oraz kołataniu serca, skurczom mięśni, mrowieniu kończyn czy drganiu powiek.

Ponadto niedobór magnezu jest dość powszechny. Wystarczy, że nie dostarczamy go w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem lub prowadzimy zbyt intensywny i niezdrowy styl życia, co zdarza się większości osób w dzisiejszym świecie. Do tego nadmiar kawy, alkoholu czy papierosów nie poprawia sytuacji. Wszystkie te negatywne nawyki sprawiają, że magnez jest gorzej wchłaniany przez organizm i może wystąpić jego niedobór.

W takich sytuacjach pierwsze co robimy, obok zmiany stylu życia, w tym przede wszystkim diety, to sięgnięcie po preparaty z magnezem. Jest to dobre rozwiązanie, jednak zawsze należy pamiętać, by nie przesadzić z dodatkowym dostarczaniem magnezu do organizmu, gdyż może to doprowadzić do hipermagnezemii. Dlatego przed rozpoczęciem zażywania preparatów z magnezem zaleca się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

 

Najczęstsze przyczyny hipermagnezemii

Choć hipermagnezemia występuje rzadko, są osoby bardziej podatne na nadmiar magnezu w organizmie. Należą do nich chorujący na niewydolność nerek. Warto wiedzieć, że nadmierne ilości pierwiastka wydalane są z organizmu wraz z moczem, więc, przy problemach z nerkami ta naturalna samoregulacja jest utrudniona.

Zbyt wysoki poziom pierwiastka może wystąpić również u osób, które regularnie przyjmują sole litu, cierpią na niedoczynność tarczycy lub niedoczynność nadnerczy. Również stany zapalne w jelitach i żołądku mogą podwyższać stężenie magnezu w organizmie. Dodatkowo niektóre nowotwory także mogą przyczyniać się do hipermagnezemii.
Przy jednoczesnym stosowaniu preparatów magnezu z węglanem litu, diuretykami oszczędzającymi potas (amiloryd, spironolakton) lub z innymi produktami zawierającymi magnez (takimi jak środki przeczyszczające i zobojętniające sok żołądkowy) istnieje ryzyko wystąpienia hipermagnezemii i objawów zatrucia magnezem, szczególnie u osób z niewydolnością nerek.

Dodatkowo długotrwałe i nadmierne przyjmowanie preparatów z magnezem także może podnieść poziom tego pierwiastka ponad normę. Trzeba pamiętać, że produktów z magnezem nie wolno stosować przy stwierdzonej hipermagnezemii. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek ze względu na ryzyko wystąpienia wysokiego stężenia magnezu we krwi.

 

Jakie są objawy przedawkowania magnezu?

Łagodna hipermagnezemia zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy można zauważyć, gdy stężenie pierwiastka we krwi przekroczy 2 mmol/l. Wówczas mogą pojawić się nudności i wymioty, zaczerwienienie twarzy, zatrzymanie moczu, niedrożność jelit i niedociśnienie.

Przy ciężkiej hipermagnezemii może wystąpić senność, brak odruchów głębokich, całkowity blok serca, depresja oddechowa, paraliż czy asystolia.

 

Przedawkowanie magnezu – co robić?

W przypadku ciężkich, ostrych objawów przedawkowania magnezu należy wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż istnieje ryzyko zagrożenia życia.

Z kolei przy łagodniejszych oznakach hipermagnezemii najlepiej jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Dolegliwości towarzyszące nadmiarowi magnezu w organizmie są na tyle nieswoiste, że mogą sygnalizować wiele innych chorób, trzeba to więc sprawdzić. Podstawowym badaniem, jakie w takiej sytuacji należy wykonać jest stężenie magnezu we krwi. Dopiero na tej podstawie lekarz może jednoznacznie stwierdzić hipermagnezemię.

Kolejnym korkiem do przywrócenia prawidłowego stężenia magnezu w organizmie jest odstawienie preparatów zawierających ten pierwiastek, jeśli takowe były przyjmowane. Jeśli pacjent choruje na choroby przyczyniające się do rozwoju hipermagnezemii, leczenie będzie bardziej kompleksowe i może obejmować pobyt w szpitalu.
Bardzo wysoki poziom pierwiastka leczy się najczęściej, podając dożylnie wapń lub wykonując dializę. Przy łagodniejszych formach wskazane są preparaty o działaniu moczopędnym, by przyspieszyć wypłukiwanie magnezu z ciała.

 

Czy stosowanie preparatów z magnezem jest bezpieczne?

Biorąc pod uwagę, że nadmierna podaż magnezu jest jedną z głównych przyczyn rozwoju hipermagnezemii, wiele osób zastanawia się czy stosowanie preparatów z magnezem jest bezpieczne. Odpowiedź brzmi „tak”, ale podobnie jak przy wszystkich sytuacjach w życiu, tutaj również należy zachować zdrowy rozsadek.

Stosowanie produktów z pierwiastkiem według zaleceń na ulotce przy uwzględnieniu odpowiednich dawek, znacznie obniża ryzyko przedawkowania magnezu. Zawsze warto też wykonać badanie krwi przed sięgnięciem po produkty z magnezem, by mieć pewność, że faktycznie tego pierwiastka brakuje w naszym organizmie, a także skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Jak stosować preparaty z magnezem, by nie doprowadzić do hipermagnezemii?

Warto podkreślić, że preparaty z magnezem dedykowane są osobom, które cierpią na niedobór tego pierwiastka w organizmie. Nie należy zatem stosować tego rodzaju preparatów profilaktycznie, kiedy organizm nie daje żadnych objawów niedoboru.

Do najczęstszych sygnałów, świadczących o tym, że warto rozważyć zastosowanie preparatów z magnezem są:

 

Jeśli zauważycie któreś z powyższych objawów u siebie, mogą być one pierwszą oznaką niedoboru magnezu. Jednak nawet wówczas warto podejść do tematu rozsądnie.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, przy wystąpieniu niedoboru magnezu, jest zmiana diety. Jeśli do tej pory nie zwracaliście uwagi na to, co ląduje na Waszym talerzu, to najwyższy czas zacząć.

Produkty obfitujące w magnez to przede wszystkim ryby, nabiał, jaja, orzechy, nasiona, pestki, rośliny zielone, produkty pełnoziarniste, razowe makrony, ryże, kasze, płatki owsiane, a także kakao i czekolada.

Warto więc zrewidować swój codzienny jadłospis i wprowadzić do niego wyżej wymienione składniki. Do tego postarajcie się codziennie wypijać minimum 1,5 litra wody mineralnej, która stanowi świetne źródło omawianego pierwiastka.

Zmianę diety warto połączyć z ogólną zmianą stylu życia. Jeśli prowadzony styl życia przyczynia się do nerwowości, drażliwości czy uczucia niepokoju, to bardzo możliwe, że stanowi on główną przyczynę niedoboru magnezu. W takiej sytuacji dobrze jest wprowadzić do codziennego rozkładu dnia rutynę, mającą na celu nas wyciszyć i zrelaksować. Podstawą jest oczywiście odpowiednia ilość snu, ale także dobrze dobrana aktywność fizyczna, częste przebywanie na świeżym powietrzu, różnego rodzaju relaksacje i medytacje.

Dopiero wtedy, gdy wprowadzicie te działania i nie zauważycie poprawy w samopoczuciu, sięgnijcie po dobrej jakości preparaty z magnezem. Koniecznie należy się stosować do wytycznych na ulotce w kwestii dawkowania preparatu, chyba że lekarz zaleci inaczej. Dodatkowo należy pamiętać, że preparaty z magnezem stosuje się przez określony czas, a nie długofalowo. Oczywiście długość trwania kuracji musi być dostosowana do konkretnego przypadku, jednak nie należy do niej podchodzić jak do czegoś na stałe.

Przy kompleksowym podejściu i zachowaniu zdrowego rozsądku stosowanie preparatów z magnezem jest całkowicie bezpieczne. Przede wszystkim sięgajcie po nie wtedy, gdy faktycznie jest to potrzebne. Wówczas z pewnością będą dobrym, dodatkowym elementem zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie.

 

Nadmiar magnezu w organizmie – podsumowanie

Hipermagnezemia to rzadka przypadłość, która dotyczy przede wszystkim osób z poważnymi schorzeniami, oraz tych, które nieumiejętnie i w nadmiernych ilościach stosują preparaty z magnezem. By jej zapobiegać, należy racjonalnie podchodzić do stosowania preparatów z tym pierwiastkiem. Produkty z magnezem należy stosować po wykluczeniu innych przyczyn objawów niż niedobór magnezu oraz, gdy osiągnięcie poprawy lub zwiększenie podaży pierwiastka nie jest możliwe przez zastosowanie prawidłowej diety.

U zdrowych osób hipermagnezemia praktycznie nie występuje. Wręcz odwrotnie, dużo bardziej prawdopodobnym jest to, że mogą one borykać się z łagodnymi niedoborami. By im zapobiec, warto dbać o siebie na co dzień zdrowo się odżywiając, a dopiero w następnej kolejności sięgnąć po dobrej jakości preparaty z magnezem.

Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie