Objawy niedoboru magnezu

Magnez to jeden z ważniejszych dla naszego ciała pierwiastków. Odpowiada on za wiele procesów życiowych oraz ogólne dobre samopoczucie organizmu. Niestety, dziś bardzo łatwo o jego niedobór, zwany hipomagnezemią. Czym się on objawia i jak sobie z nim radzić? O tym w artykule.

objawy niedoboru magnezu

Hipomagnezemia – czym jest?

Zjawiskiem hipomagnezemii określa się sytuację, w której we krwi występuje zbyt niskie stężenie magnezu. Można to określić za pomocą prostego badania krwi. Najczęściej stosowanym badaniem do oceny poziomu magnezu jest ocenianie stężenia magnezu w surowicy.

Warto zaznaczyć, że większość magnezu, który znajduje się w naszym organizmie, gromadzi się  w komórkach. Jedynie jego znikoma część znajduje się we krwi. Oznacza to, że nawet prawidłowy wynik badania, nie zawsze musi świadczyć o odpowiedniej ilości magnezu w organizmie. By wykonane badania były bardziej miarodajne, warto również sprawdzić zawartość magnezu w dobowej zbiórce moczu. Ponadto przy niskim stężeniu magnezu w surowicy krwi zleca się też badania dodatkowe np. w postaci jonogramu, w którym sprawdza się zawartości innych pierwiastków takich jak wapń i potas, których ilość jest zależna od ilości magnezu w organizmie.

 

Przyczyny hipomagnezemii

Podstawową przyczyną niedoboru magnezu jest niewystarczające dostarczanie tego pierwiastka do organizmu wraz z dietą. Hipomagnezemia może pojawić się też w przypadku problemów z trawieniem, przy zaburzeniach wchłaniania składników odżywczych z pokarmów.

objawy niedoboru magnezu

Niedobory magnezu dotykają również osoby uzależnione od alkoholu. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym hipomagnezemii jest nadmierne dostarczanie wapnia do organizmu, a także niedobór potasu. Przyjmowanie różnego rodzaju leków również sprzyja obniżonemu poziomie magnezu.

Ponadto hipomagnezemia może dotknąć osoby z chorobami nerek, cierpiące na częste biegunki lub wymioty. Problem występuje też przy przetokach w przewodzie pokarmowym, ostrym zapaleniu trzustki, zespole „głodnych kości” czy podczas leczenia kwasicy ketonowej występującej jako powikłanie cukrzycy.

 

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Na wstępie należy zaznaczyć, że łagodny niedobór magnezu często nie daje zauważalnych objawów.

Wśród najpopularniejszych przejawów niedoboru wymienia się:

 

objawyniedoborumagnezu

Oprócz fizjologicznych objawów hipomagnezemii mogą im również towarzyszyć dolegliwości natury psychologicznej.

 

Brak magnezu w organizmie – jak sobie z nim radzić?

Oczywiście, jeśli nie jest to przypadek skrajnego niedoboru, który może pojawić się w przypadku wyżej wymienionych chorób, to w dość prosty sposób można poradzić sobie zarówno z samą hipomagnezemią, jak i objawami jej towarzyszącymi.

Przede wszystkim warto zacząć od zdiagnozowania przyczyny braków magnezu w organizmie. Jeśli wynika to ze źle zbilansowanej diety, warto zmienić swój jadłospis na taki, który bazuje na produktach obfitujących w magnez.

Jakie są najlepsze źródła magnezu w diecie? Ten pierwiastek występuje przede wszystkim w produktach zbożowych, płatkach owsianych, razowych makronach, brązowym ryżu i wszelkiego rodzaju kaszach. Znajdziemy go sporo w szpinaku, brokułach czy natce pietruszki. Doskonałym źródłem tego pierwiastka są też orzechy i pestki np. dyni czy nasiona słonecznika. Magnez znajdziemy też w rybach, nabiale, jajach, w kakao i gorzkiej czekoladzie.

niedobór magnezu

Niedobór magnezu – kiedy sięgnąć po preparaty z magnezem?

Preparaty z magnezem zawierające ten pierwiastek mogą wspierać proces przywracania odpowiedniego poziomu pierwiastka organizmie. Warto stosować je w przypadku stwierdzenia hipomagnezemii lub, gdy zaobserwujemy u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów.

Stosowanie preparatów z magnezem może skutecznie przyspieszyć proces przywracania odpowiedniego stężenia tego pierwiastka w ciele. Ważne jednak, by wybierać produkty sprawdzone, wysokiej jakości, zawierające magnez o dobrej biodostępności. Równie ważne jest odpowiednie dawkowanie produktu. Najlepiej jest stosować się do wskazań na ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

Jak wybrać dobry preparat na niedobór magnezu?

O tym, jak ważny jest magnez w naszej codziennej diecie, słyszymy zewsząd. W telewizji czy w Internecie nieustannie bombardują nas reklamami promującymi różnorodne preparaty zawierające ten pierwiastek. Z pewnością osoby pragnące sięgnąć po preparaty z magnezem zastanawiają się, jaki produkt będzie najlepszy dla nich.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jaką formę magnezu zawiera dany produkt. To od niej bowiem zależy biodostępność pierwiastka oraz poziom jego wchłaniania.

Do jednej z dobrze przyswajalnych form tego pierwiastka zalicza się cytrynian magnezu. Jego wchłanialność jest bardzo wysoka.

Nieco niższym poziomem wchłanialności cechuje się chlorek, treonian, jabłczan oraz chelat. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Chlorek magnezu ma wchłanialność na wysokim poziomie, jednak nie jest polecany osobom ze skłonnością do refluksu i zgagi.  Chelat magnezu choć ma biodostępność na poziomie około 24%, jest łagodny dla układu pokarmowego. Może być zatem stosowany w długofalowej perspektywie.

Do znacznie słabiej przyswajalnych form magnezu zalicza się siarczan, węglan czy tlenek.

 

Jaki preparat wybrać na braki magnezu? – podsumowanie

Podsumowując, niedobór magnezu to coraz bardziej powszechna przypadłość. Hipomagnezemia dopada nas przede wszystkim z powodu źle zbilansowanej diety Może też być konsekwencją różnorodnych schorzeń. By jej zapobiegać, należy przede wszystkim ustalić przyczyny niedoboru magnezu w organizmie i podjąć odpowiednie działania. Najważniejszym jest wprowadzenie jadłospisu obfitującego w cenne źródła tego pierwiastka. Kolejnym krokiem powinien być wybór dobrej jakości preparatu z magnezem.

Wybierając preparat z magnezem, warto też zwrócić uwagę na obecność dodatkowych substancji, takich np. jak witaminy z grupy B. Przede wszystkim witamina B6 zwiększa wchłanialność magnezu, warto więc sięgać po preparaty, w których można ją znaleźć.

 

Powiązane artykuły

Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

Jak szybko uzupełnić magnez w organizmie?

Ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu?

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej
Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie