Skurcz mięśni dopadł chyba każdego z nas przynajmniej raz w życiu. Nie jest to przyjemna przypadłość. Na szczęście skurcze szybko mijają, jednak mogą nawracać, a to już znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny skurczów mięśni? Jak sobie z nimi radzić? O tym w artykule.
Skurcz mięśni objawia się nagłym, ostrym bólem, który w znacznym stopniu utrudnia poruszanie kończyną. Wynika on ze zmiany długości i napięcia struktury tkanki mięśniowej. Prawidłowe skurcze pozwalają ciału na swobodne poruszanie się, jednak od czasu od czasu zdarza się, że są one tak silne, iż potrafią na chwilę sparaliżować daną kończynę, a nam nie pozostaje nic innego, jak poczekać, aż ból odpuści. Silne skurczne uda czy innych części ciała pojawiają się nagle i w sposób nieregularny. Jeśli tego rodzaju sytuacja występuje u nas sporadycznie, to najprawdopodobniej nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak przydarza nam się często, warto poszukać jej przyczyn, by móc skutecznie zniwelować dolegliwość.
Skurcze w udach, łydkach czy rękach to najczęściej niegroźne objawy. Ich najczęstszą przyczyną jest nadmierny wysiłek fizyczny. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ich występowanie jest niedobór magnezu w organizmie. Wówczas najczęściej pojawiają się w łydkach lub w stopach. Również długotrwała praca siedząca lub stojąca może sprzyjać pojawianiu się skurczy.
Na tego typu dolegliwość uskarżają się także kobiety w ciąży.
Sposób przeciwdziałania skurczom mięśni musi być dostosowany do ich przyczyn. Zaobserwujmy więc, kiedy najczęściej dopada nas dolegliwość oraz zastanówmy się, jak wygląda nasz codzienny styl życia. Jeśli przez większość dnia siedzimy lub stoimy, to bardzo prawdopodobne, że trzeba wprowadzić więcej ruchu do swoich codziennych aktywności.
Jeśli natomiast skurcze w udach czy łydkach pojawiają się tuż po treningu, może być to związane z przeciążeniem organizmu. Skurcze często bowiem występują, gdy mięśnie są zbyt zmęczone. Ponadto brak odpowiedniej rozgrzewki i stretchingu po treningu, również może sprzyjać tej dolegliwości.
Dobrą praktyką po każdym wysiłku fizycznym jest też wykonanie kilku podskoków. Zapobiegają one „zmęczeniu” włókien nerwowych oplatających mięśnie, co odpowiada za powstawanie skurczu.
By pozbyć się skurczów, warto też zrewidować swoją dietę. Zadbajmy o to, by dostarczać sobie odpowiednie ilości witamin i minerałów, w tym oczywiście magnezu. Niedobór tego ostatniego pierwiastka często objawia się skurczami mięśni nóg pojawiającymi się przede wszystkim w nocy i wybudzającymi nas ze snu.
Równie ważny jest prawidłowy poziom nawodnienia organizmu, a także zachowanie równowagi elektrolitowej, zwłaszcza między sodem i potasem. Na odwodnienie i związane z nim niedobory składników mineralnych narażone są w dużej mierze osoby, które intensywnie uprawiają sport. Pocenie się bowiem sprzyja utracie pierwiastków z organizmu. Dlatego ważne jest, by po każdym treningu sięgać po napoje izotoniczne, które zapewniają równowagę elektrolitów.
Kiedy już przydarzy nam się skurcz, warto porządnie rozmasować dane miejsce do momentu, aż dolegliwość przejdzie. Masaże pomagają także jako profilaktyka skurczów w udach czy łydkach. Można je stosować jako formę regeneracji potreningowej lub jako sposób zadbania o ciało, jeśli na co dzień dużo stoimy lub siedzimy. Masaże efektywnie regenerują cały narząd ruchu, poprawiają ukrwienie w mięśniach i wspomagają przepływ limfy. Mają nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie.
Często pojawiające się skurcze ud, łydek czy stóp mogą być oznaką niedoboru magnezu. W takiej sytuacji należy przede wszystkim uzupełnić dietę o ten pierwiastek. Magnez w dużych ilościach występuje w kakao, sezamie, nasionach słonecznika, a także produktach pełnoziarnistych, rybach, nabiale oraz owocach i warzywach.
Czasem jednak dobrze zbilansowana dieta, to za mało w momencie, kiedy objawy niedoboru magnezu są już zauważalne. Trzeba bowiem pamiętać, że niewielkie braki tego pierwiastka w organizmie zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Dopiero większym niedoborom towarzyszą różnorodne symptomy, w tym nawracające skurcze. Szczegółowe informacje o tym, w czym jest magnez znajdziesz w tym artykule.
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po preparaty z magnezem. Na rynku znajdziemy produkty zawierające ten pierwiastek w różnorodnej formie, a musicie wiedzieć, że to od niej w dużej mierze zależy przyswajalność magnezu. Dobrym wyborem będzie cytrynian magnezu, który efektywnie wchłania się w organizmie i trafia, tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Warto wybierać preparaty z magnezem wzbogacone również witaminą B6, która wspomaga przyswajanie pierwiastka.
By zapobiegać pojawianiu się skurczów nóg, warto wykonywać ćwiczenia rozciągające. Stretching powinien stać się obowiązkiem po każdym intensywniejszym treningu, czy to siłowym, czy cardio. Rozciąganie całego ciała warto też wprowadzić, kiedy prowadzimy siedzący lub stojący tryb życia. Po całym dniu w pracy zawsze warto zrobić kilka ćwiczeń rozciągających. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie ich w przerwach w pracy. Szybkie rozciąganie nie tylko zapobiegnie pojawianiu się skurczy, ale też doda energii i zniweluje ospałość.
Najlepsze ćwiczenia rozciągające przy skurczach mięśni są bardzo proste. Możemy wykonywać je na stojąco, siedząco lub leżąco. Siedząc, wyprostuj nogi przed sobą i staraj się delikatnie przyciągać do nich tułów. Niech ruch wychodzi bardziej z bioder, niż z kręgosłupa i niech rozciąga dolne tyły nóg. Ćwiczenie można wykonywać także do każdej nogi z osobna w rozkroku.
W pozycji leżącej można przyciągać wyciągniętą do góry nogę do tułowia. W tym celu obejmij dłońmi udo lub łydkę i delikatnie przyciągaj nogę do głowy. W tym ułożeniu możesz też naprzemiennie napinać i wyciągać stopę, by rozciągnąć nieco łydkę.
By rozciągnąć silny skurcz uda, wystarczy przeciągnąć stopę do pośladka i przytrzymać ją dłonią. W ten sposób intensywnie rozciąga się mięsień czworogłowy. To świetne ćwiczenie dla biegaczy. Z kolei by rozciągnąć pośladek, wykonaj ruch przeciwny, czyli stojąc, przyciągnij kolano do klatki piersiowej.
Tych kilka prostych ćwiczeń pomoże skutecznie pozbyć się skurczu. A jeśli będziecie je wykonywać regularnie może również zapobiec nawrotom tej frustrującej dolegliwości.
źródło obrazka: pexels.com
Idziesz do kuchni i nie pamiętasz po co przyszedłeś/przyszłaś? Czytasz książkę i musisz wracać do tekstu kilka razy, bo nie pamiętasz historii? Nie możesz skupić się na rozmowie o codziennych, błahych sprawach z drugą osobą? Nie możesz skoncentrować się na filmie który oglądasz?
Podstawą zapewnienia zdrowia jest prawidłowa, zbilansowana dieta, która pokrywa zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Jednym z makroelementów, który w organizmie pełni ogromną rolę, a co za tym idzie szybko manifestuje swój niedobór jest magnez. Oszacowano, że ponad 90% mężczyzn oraz niemal 70% kobiet w Polsce spożywa zbyt małe ilości, wskazując na potrzebę suplementacji magnezu w populacji.