Mimo, że kojarzymy magnez głównie ze skurczami, niedobory magnezu oddziałują znacznie mocniej na nasz organizm. Prowadząc zdrowy tryb życia powinniśmy interesować się rolą pierwiastka, ze względu na jego fundamentalne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu.
Magnez to dość popularny pierwiastek, o którym przypominamy sobie najczęściej przy okazji wystąpienia uciążliwych skurczów. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia powinniśmy jednak częściej interesować się jego rolą w naszym ciele, ze względu na jego fundamentalne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu.
Mimo, że kojarzymy magnez głównie ze skurczami, niedobory magnezu oddziałują znacznie mocniej na nasz organizm. Chcesz przyjrzeć się lepiej magnezowi, jego dawkowaniu oraz czynnikami powodującymi niedobór?
Jesteś w dobrym miejscu, czytaj dalej!
Spis treści
Magnez jest uczestnikiem około 300 reakcji chemicznych w organizmie człowieka. Jest niezwykle istotnym pierwiastkiem w kontekście pracy serca, gdyż odgrywa ważną rolę przy skurczu mięśnia sercowego[1]. Wpływa także na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej i obniża pobudliwość komórek nerwowych[2]. Odpowiedni poziom magnezu w organizmie jest więc ściśle związany z pracą układów mięśniowego i nerwowego.
Magnez magnezowi nierówny. Mimo, że istnieje jeden magnez – pierwiastek, można wyróżnić kilka rodzajów soli magnezowych, dla uproszczenia typów magnezu, które znajdziemy w aptece. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na magnezy, które najlepiej się wchłaniają, czyli mają dobrą biodostępność i rozpuszczalność.
Tab.1. Rozpuszczalność, wchłanialność i biodostępność soli magnezowych[3]
Znasz te sole magnezu? Sprawdzasz czy magnez, który wybierasz ma zadowalająco wysoką przyswajalność? Przy kolejnej wizycie w aptece na pewno warto to zrobić, aby wybrać jeden z najlepiej przyswajalnych magnezów.
Aby przybliżyć prawidłowe dawkowanie magnezu, najlepiej zrobić to na konkretnym przykładzie. Weźmy na tapet lek z magnezem Magnefar B6 Forte z cytrynianem magnezu. Jest to produkt z dawką 100 mg magnezu i 10,1 mg witaminy B6 w jednej tabletce.
Według ulotki, zalecane jest przyjmowanie tabletki w trakcie posiłku oraz popicie ich dużą ilością wody[4]. Produkt można przyjmować od 6 roku życia i po przekroczeniu 20 kg masy ciała. Dawkowanie przedstawia się następująco:
Tab. 2. Dawkowanie Magnefar B6 Forte wg. ulotki[5].
Jak widać z powyższej tabeli, należy zwrócić szczególną uwagę, aby przyjmować tabletki około 2-3 razy dziennie. Doskonałym czasem na przyjmowanie magnezu mogą się okazać pierwszy i kolejny posiłek. Magnez możesz przyjmować na przykład podczas śniadania i obiadu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjmować go również w trakcie innych posiłku. Najważniejsze to zapamiętać, że branie magnezu kilka razy w ciągu dnia będzie najbardziej efektywnym zabiegiem uzupełniania magnezu w organizmie.
Niewystarczająca ilość magnezu w organizmie może mieć dwojakie pochodzenie. Pierwszy z nich, niedobór pierwotny, jest związany z wrodzonymi problemami z metabolizmem[6]. Pierwotny niedobór magnezu występuje, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości magnezu z pożywieniem lub nie jest w stanie go prawidłowo przyswoić. Przyczyny pierwotnego niedoboru magnezu mogą obejmować niewłaściwą dietę, niedobór magnezu w glebie, co wpływa na zawartość magnezu w warzywach i owocach, oraz niektóre choroby przewlekłe, które utrudniają wchłanianie magnezu, takie jak niewydolność nerek lub zaburzenia przewodu pokarmowego.
Wtórny niedobór magnezu występuje w wyniku innych czynników, które prowadzą do utraty magnezu przez organizm lub zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Przykłady takich czynników obejmują nadmierne spożycie alkoholu, stosowanie niektórych leków (np. diuretyków), przewlekłe biegunki lub wymioty, zwiększoną utratę magnezu w wyniku intensywnego treningu fizycznego lub obciążenie stresem.
Ciekawą i rzadko poruszaną informacją może też być fakt, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję, mają niższe stężenie magnezu we krwi niż kobiety niestosujące lub wybierające inny rodzaj antykoncepcji[7]. Co więcej, zwiększenie poziomu wapnia do poziomu magnezu we krwi zwiększa ryzyko zakrzepicy żylnej.
Ze względu na szerokie oddziaływanie magnezu w naszym organizmie, jego niedobory mogą zostać zauważone przez szereg symptomów.
Wskazania do stosowania magnezu to między innymi:
Być może zauważasz, że bardzo często magnez dostępny w aptekach nie występuje samodzielnie, a w połączeniu z witaminą B6. Zastanawiasz się po co takie połączenie?
Witaminę B6 (pirodyksyna) jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który jest wykorzystywany do przemiany aminokwasów, węglowodanów i lipidów. Samą pirodyksynę dodaje się do magnezu w celu zwiększenia jego wchłanialności. W badaniach klinicznych wykazano, że najszybszy efekt i największą skuteczność w zakresie łagodzenia objawów niedoboru magnezu wykazują produkty zawierające magnez i witaminę B6 w proporcji 10:1[11]. Wybierając produkt z magnezem warto zwrócić uwagę, czy właśnie w tej proporcji występują oba składniki.
Wiesz już, za co są odpowiedzialne magnez i witamina B6 w Twoim ciele, oraz jak istotna jest ich rola. Rozumiesz też, na co zwracać uwagę, wybierając magnez dla siebie. Najbardziej istotną informacją, jaką musisz zapamiętać to rodzaje soli magnezu i ich wchłanialność i biodostępność. Warto zweryfikować produkty, które chcesz kupić właśnie pod tym kątem.
Teraz tylko musisz zadbać o właściwe dawkowanie oraz przyjmowanie minimum 2 razy dziennie podczas posiłków. Warto pamiętać o przyjmowaniu leku z magnezem zgodnym z zaleceniami z ulotki.
Przypisy:
[1] CHPL Magnefar B6 Forte 16.02.2021
[2] Ibidem.
[3] Gortat M., Biodostępność magnezu i jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Nauki Przyrodnicze nr 2(2)2013 s. 27-36.
[4] Ulotka Magnefar B6 Forte, 16.02.2021
[5] Ibidem.
[6] CHPL Magnefar B6 Forte 16.02.2021
[7] Ibidem.
[8] Ibidem.
[9] Ibidem.
[10] Ibidem.
[11] CHPL Magnefar B6 Forte 16.02.2021
Badania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.
O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie? O tym w dzisiejszym artykule.