Porady

Zastanawiasz się nad rolą magnezu w organizmie? A może szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania o przyczynach i skutkach niedoboru magnezu? Sekcja porady powstała właśnie dla Ciebie!

  • Kiedy brać magnez – dawkowanie, przyswajalność i rodzaje magnezu

    Mimo, że kojarzymy magnez głównie ze skurczami, niedobory magnezu oddziałują znacznie mocniej na nasz organizm. Prowadząc zdrowy tryb życia powinniśmy interesować się rolą pierwiastka, ze względu na jego fundamentalne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu.

  • Badania po 30. roku życia dla kobiet. Co warto sprawdzić?

    Badania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.

  • Jak dieta wpływa na zdrowie?

    O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie? O tym w dzisiejszym artykule.

  • Badania po 40. roku życia dla mężczyzn. Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40-tce

    Czterdzieste urodziny to dla wielu mężczyzn moment zwrotny w życiu. Przez wiele osób liczba ta uważana jest za symboliczny próg między pierwszą, a drugą połową życia, co może wiązać się z różnorodnymi zmianami. Przewartościowują się wówczas życiowe priorytety i to, co było ważne do tej pory, nagle może przestać takie być.

  • Częste skurcze stóp – przyczyny i zapobieganie

    Skurcze w stopach mogą mieć różną postać. Czasem jest to kilkusekundowy ból, o którym szybko zapominamy, a czasem silny skurcz w stopie wykręca palce, trwa nawet kilka minut i pojawia się regularnie… Zarówno w pierwszym, jak i w drugim wariancie skurcze palców u nóg powinny zostać skonsultowane z lekarzem – bo choć ich przyczyny bywają dość przyziemne, to czasem mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Jakie są najczęstsze przyczyny skurczów stóp? I co robić, by zapobiegać tym dolegliwościom? O tym piszemy poniżej!

  • Rola magnezu w organizmie

    Skurcze i osłabienie mięśni, pogorszenie nastroju, czy kołatanie serca… to tylko niektóre dolegliwości mogące wskazywać na niski poziom magnezu w organizmie. Jednak już nawet ta krótka lista pokazuje, że magnez ma znaczący wpływ na funkcjonowanie różnych układów w naszym ciele. Jakie są funkcje magnezu w organizmie człowieka? Jak objawiają się niedobory tego pierwiastka i w jaki sposób można wyrównać poziom magnezu w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

  • Jak długo czeka się na wyniki jonogramu, jak je interpretować i ile to kosztuje?

    Odpowiednie ilości elektrolitów w ludzkim organizmie są kluczowe do utrzymania homeostazy. Kiedy poziom poszczególnych makro- i mikroelementów jest zbyt niski lub za wysoki, mogą wystąpić dolegliwości zdrowotne. Badaniem pozwalającym zbadać ilość poszczególnych makroelementów w organizmie człowieka jest jonogram. Jak długo czeka się na wynik badania i jak należy go interpretować? I ile kosztuje jonogram? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

  • Jak długo można brać magnez?

    Niedobór magnezu jest zaburzeniem stosunkowo częstym. Chociaż zwykle przebiega bezobjawowo, szacuje się, że może występować nawet u około 10% osób. Przewlekła hipomagnezemia bywa jednak niebezpieczna – może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także powodować dolegliwości mięśniowe, nerwowe czy hormonalne. To właśnie dlatego lekarze w wielu przypadkach przepisują pacjentom leki, których celem jest wyrównanie poziomu magnezu w organizmie. Powstaje jednak pytanie: jak długo można brać magnez?

  • Magnez i witamina B6 – działanie i dlaczego się je łączy?

    Szukając w sklepach internetowych czy stacjonarnych aptekach suplementów diety z magnezem, dość łatwo można zauważyć, że tego typu produkty często są wzbogacone o witaminę B6. I – jak można się domyślić – nie jest to przypadek. Zarówno magnez, jak i witamina B6 mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dlaczego magnez i witamina B6 są zawarte w jednym produkcie? I na co działają korzystnie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

  • Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

    Magnez – obok wapnia, potasu, fosforu czy siarki – jest jednym z najważniejszych składników mineralnych w organizmie człowieka. Chociaż wie o tym wiele osób, wyniki badań pokazują, że dieta większości ludzie nie uwzględnia wystarczającej ilości produktów będących źródłem tego pierwiastka. Warto zatem mieć świadomość tego, że choć niedobory magnezu często nie dają wyraźnych objawów, mogą prowadzić do poważnych powikłań. W jakich produktach jest najwięcej magnezu i jaki jest najlepiej przyswajalny magnez? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.