Badania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.
Badania profilaktyczne dla kobiet po 30. to obowiązkowy element dbania o zdrowie. W tym wieku wiele pań zmaga się już z różnymi dolegliwościami, których diagnozę często zaniedbuje. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wykonanie badań to niewielki wysiłek, zwłaszcza jeśli może to pomóc we wczesnym wykryciu choroby, a co za tym idzie, skutecznym leczeniu. Dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie. Nie tylko wtedy, gdy coś nam dolega, ale także, gdy czujemy się dobrze. Wiele chorób rozwija się bezobjawowo przez wiele lat. Wykryte we wczesnym stadium są stosunkowo łatwe do wyleczenia, a metody, jakich trzeba będzie użyć, mogą być mniej inwazyjne.
Przekroczenie 30. roku życia to dobry moment, by wykonać badania profilaktyczne, zwłaszcza jeśli już mamy rodzinę lub planujemy jej założenie. Oto lista badań, które warto wykonywać cyklicznie:
Najbardziej podstawowym badaniem po 30. roku życia dla kobiet są morfologia krwi i badanie moczu.
Powinno się je wykonywać co roku, pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych infekcji, stanów zapalnych, problemów z nerkami czy wątrobą. Są również punktem wyjścia do dalszej diagnostyki w poważniejszych chorobach, takich jak anemia czy nowotwory.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zagrożonych jest chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca czy miażdżyca. By móc się przed nimi uchronić, warto wykonywać podstawowe badania pomagające w ich wykryciu. Należą do nich pomiar glukozy we krwi oraz lipidogram.
Pierwsze badanie skutecznie wykrywa ryzyko cukrzycy. Z kolei lipidogram mierzy poziom cholesterolu, zarówno tego dobrego, jak i złego oraz trójglicerydów. Nadmiar złego cholesterolu i trójglicerydów, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Takiemu badaniu powinny poddawać się regularnie przede wszystkim osoby palące i z nadwagą lub otyłością.
Pomiarami, które warto wykonywać regularnie i samodzielnie w domu jest kontrola wagi, obwód talii oraz mierzenie ciśnienia krwi. Po 30. roku życia tempo metabolizmu zaczyna spadać, a to zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, dlatego regularne ważenie się jest tak ważne, by móc szybko wychwycić kilka nadprogramowych kilogramów. Niewielką nadwagę łatwo można zrzucić, wprowadzając więcej ruchu na co dzień i zmieniając dietę. Dodatkowym pomiarem, który warto wykonywać jest sprawdzenie obwodu talii. Nadmiar centymetrów w tym miejscu jest szczególnie niebezpieczny, gdyż sygnalizuje, że tłuszcz magazynowany jest w okolicach najważniejszych narządów, a to zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie.
Dobrym pomysłem jest także zakup ciśnieniomierza, którym, raz na jakiś czas, możemy sprawdzić ciśnienie i puls. To proste badanie szybko wskaże ewentualne nieprawidłowości w pracy układu krążenia.
Coraz więcej młodych kobiet cierpi na problemy z tarczycą. Nadmierny poziom stresu ma bardzo negatywny wpływ na ten gruczoł, który zaczyna szwankować. Może to prowadzić do wielu różnorodnych dolegliwości, które początkowo trudno jest zdiagnozować. Przy problemach z tarczycą mogą pojawić się zaburzenia koncentracji, ospałość lub nadmierne pobudzenie, problemy z włosami czy paznokciami, otyłość lub nadmierne chudnięcie. Jeśli wystąpią, warto zbadać poziom hormonów tarczycy. Pamiętajmy jednak, by oprócz podstawowego badania TSH, wykonać również pomiar stężenia trójjodotyroniny (FT3) oraz tyroksyny (FT4). Dzięki tym danym będzie można postawić szczegółową diagnozę stanu tarczycy. Sama wartość TSH nie zawsze jest w stanie wykryć każdą nieprawidłowość w funkcjonowaniu tego narządu.
Każda aktywna seksualnie kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Co roku należy wykonać cytologię – badanie wykrywające zagrożenie rakiem szyjki macicy, a także USG piersi, które pozwala na zbadanie ewentualnych guzów czy torbieli. Rutynowe badanie ginekologiczne obejmuje również USG dopochwowe, które bada stan narządów rodnych – macicy i jajników.
Do listy badań dla kobiet po 30. roku życia, warto dopisać wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej. Jest ono szczególnie zalecane paniom, które palą papierosy. RTG płuc wykaże nieprawidłowości nie tylko w układzie oddechowym, ale także pozwoli bliżej przyjrzeć się sercu oraz piersiowemu odcinkowi kręgosłupa. Tym badaniem diagnozuje się nie tylko nowotwory płuc, ale też rozedmę, gruźlicę czy niewydolność układu krążenia.
Ostatnim badaniem dla kobiet po 30. roku życia, które pojawia się w tym zestawieniu jest jonogram. Pozwala ono na sprawdzenie poziomu elektrolitów w surowicy krwi. Bada stężenie sodu, potasu, chlorków, wapnia, żelaza, magnezu i fosforanu. Ich odpowiednie proporcje są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania właściwie całego organizmu, przede wszystkim dla pracy serca i mięśni, układu hormonalnego, pokarmowego czy nerek.
Jeśli w ostatnim czasie pojawiły się u Ciebie takie objawy jak osłabienie, problemy z równowagą, zawroty głowy, skurcze mięśni, nieregularny rytm serca czy problemy z ciśnieniem, mogą one wynikać z zaburzonego poziomu elektrolitów we krwi.
Przy wykonaniu jonogramu często okazuje się, że osoba cierpi na niedobór magnezu. To pierwiastek bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania niemalże każdego układu. Jego poziom zależy od odpowiednej diety bogatej w produkty zawierające magnez. Jeśli jonogram wykryje niedobór, pierwszym krokiem powinna być zmiana jadłospisu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również sięgnięcie po preparaty z magnezem.
Dobrym rozwiązaniem będą leki bez recepty, takie jak Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte. Zawierają one dobrze przyswajany przez organizm cytrynian magnezu oraz witaminę B6, która dodatkowo wspiera wchłanialność składnika mineralnego.
Po magnez warto sięgnąć również w przypadku nadmiernej nerwowości, lęku, zmęczenia czy skurczów mięśni.
Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.
Dowiedz się więcej Kup lokalnieMimo, że kojarzymy magnez głównie ze skurczami, niedobory magnezu oddziałują znacznie mocniej na nasz organizm. Prowadząc zdrowy tryb życia powinniśmy interesować się rolą pierwiastka, ze względu na jego fundamentalne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu.
O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie? O tym w dzisiejszym artykule.