O tym, że regularne badania profilaktyczne są ważnym elementem troski o zdrowie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, nie wszyscy je wykonują, tłumacząc się często brakiem czasu, a także nieuzasadnionym strachem. To błąd. Gdyż wczesne wykrycie pewnych nieprawidłowości zdecydowanie ułatwia proces leczenia choroby, skraca go i czyni go efektywniejszym. Szczególnie wraz z wiekiem, powinniśmy zacząć podchodzić do swojego zdrowia bardziej świadomie i wpisać sobie badania profilaktyczne na stałe do kalendarza. A jakie badania profilaktyczne powinien wykonać mężczyzna po 30. roku życia? O tym w artykule.
Każdy wie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Elementem przeciwdziałania chorobom jest również wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Mężczyźni w Polsce nie podchodzą jednak do tego tematu zbyt poważnie i jak ognia unikają wizyt u lekarzy. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Niektórzy boją się, że badanie coś wykryje, inni traktują tego rodzaju profilaktykę, jak szukanie sobie choroby na siłę, jeszcze inni uważają, że są niezniszczalni i tego typu postępowanie jest im zupełnie niepotrzebne.
Takie podejście na dłuższą metę jest niestety zgubne, gdyż może prowadzić do ignorowania objawów lub wykrycia choroby w zaawansowanym stadium, kiedy działania lecznicze są już mocno ograniczone. Dlatego trzeba mówić o tym, że badania profilaktyczne to nie fanaberia, a wyraz troski o własne zdrowie. To również odpowiedzialność, bo gdy mężczyzna jest głową rodziny, ważnym jest, by funkcjonował w pełni sił i w zdrowiu jak najdłużej, a badania profilaktyczne pomogą mu ten stan utrzymać.
Dla wielu panów przekroczenie 30 roku życia wiąże się z kolejnymi wyzwaniami. Często jest to moment ustatkowania się, założenia rodziny oraz prężnego pięcia się po szczeblach kariery. W zależności, jak mężczyzna dba o swoje ciało, może ono sprawnie funkcjonować lub przeciwnie, dawać pierwsze symptomy różnorodnych dolegliwości. Nawet jeśli czujesz się świetnie, warto od czasu do czasu sprawdzić, czy faktycznie wszystko w twoim organizmie działa tak, jak powinno. Pomogą ci w tym badania po 30 roku życia dla mężczyzn. Oto lista tych najważniejszych:
Tak jak kobiety powinny co miesiąc badać piersi, tak mężczyźni powinni samodzielnie sprawdzać swoje jądra. Chodzi o wykonanie badania palpacyjnego, podczas którego można wykryć wszelkie niepokojące zmiany. Ich wczesne zaobserwowanie może uchronić przed poważną chorobą, jaką jest rak jąder. W przypadku wykrycia ewentualnych guzków należy skontaktować się z lekarzem urologiem, który zleci wykonie badania USG jąder i na podstawie wyników zaleci dalsze postępowanie.
Zupełnie podstawowym badaniem, które właściwie powinien wykonywać każdy raz do roku, bez względu na wiek i płeć, jest morfologia krwi. To kompleksowe badanie, które sprawdza różnorodne parametry krwi pomocne w diagnozowaniu stanu zapalnego, białaczki czy anemii.
Kolejnym, równie podstawowym badaniem, co morfologia krwi, jest badanie próbki moczu. Dzięki niemu łatwo można wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Niektóre z parametrów pomogą również zdiagnozować początki cukrzycy lub problemy z wątrobą. Badanie moczu powinno się wykonywać raz do roku.
Kolejne badanie każdy może wykonać samodzielnie w domu. Pozwoli ono sprawdzić, czy nie mamy nadwagi. Jak wiadomo, nadmiar kilogramów nie sprzyja zdrowiu, dlatego tak ważne jest trzymanie ręki na pulsie i zapobieganie nadmiarowi tkanki tłuszczowej poprzez regularne ćwiczenia i dietę. Oprócz samej masy ciała warto sprawdzić obwód w pasie. Szczególnie panowie bowiem mają tendencje do magazynowania tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Tłuszcz zgromadzony w tym miejscu okala narządy wewnętrzne, co zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo istotne więc w trosce o własne zdrowie jest zadbanie o pozbycie się nadwagi, jeśli takowa u nas występuje.
Pomiar ciśnienia krwi, a przy okazji też pulsu, to kolejne badanie, które można wykonać samodzielnie w domu, o ile posiadamy ciśnieniomierz. Parametr ten wiele mówi na temat kondycji układu krążenia, a zbyt wysoki wynik może wskazywać na zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Książkowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. Może ono minimalnie wzrastać wraz z wiekiem, ale gdy zaczyna przekraczać 140/90 mm Hg, to mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Taki stan trzeba skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.
Wśród badań profilaktycznych dla mężczyzn po 30-stce warto wymienić również USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. Pierwsze z nich pomoże zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, a także wykryje kamicę nerkową, żółciową, problemy z wątrobą czy śledzioną. Może również pomóc w zauważeniu ewentualnych zmian nowotworowych w obrębie jamy brzusznej.
Z kolei, by zbadać stan płuc warto wykonywać raz na 5 lat rentgen klatki piersiowej. Badanie to zaleca się szczególnie palaczom, którzy są narażeni na rozwój nowotworu płuc.
Do stomatologa należy chodzić na kontrolę co 6 miesięcy, by sprawdzić stan uzębienia. Trzeba pamiętać, że nieleczone zęby, mogą przyczyniać się także do rozwoju chorób innych układów wewnętrznych, dlatego tym bardziej warto zatroszczyć się o stan swojej jamy ustnej.
Badania okulistyczne natomiast zaleca się wykonywać regularnie osobom, które pracują przed komputerem. Jeśli nosisz okulary, z pewnością masz świadomość, że powinieneś pojawiać się u okulisty przynajmniej raz na dwa lata.
Regularnie warto badać też poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Raz do roku sprawdź poziom cukru na czczo, by dowiedzieć się, czy nie występuje u Ciebie ryzyko cukrzycy lub insulinooporności. Z kolei, by precyzyjnie sprawdzić poziom cholesterolu, warto wykonać lipidogram. Wykaże on ilość cholesterolu całkowitego i jego frakcje: LDL i HDL. LDL to tzw. zły cholesterol, którego zbyt wysoki poziom może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy. Lipidogram obejmuje również zawartość trójglicerydów we krwi, których nadmiar także może być sygnałem rozwijających się chorób sercowo – naczyniowych.
Na koniec warto wspomnieć również o jonogramie, który pomaga ustalić poziom elektrolitów we krwi. Bada zawartość potasu, sodu, magnezu, fosforu i wapnia. Ich odpowiednia zawartość oraz równowaga w proporcjach między nimi są niezbędne do prawidłowej pracy wielu układów organizmu, a także serca. Jeśli badanie wykaże niedobory, któregoś z elektrolitów np. magnezu, wówczas warto rozważyć zmianę diety, a także suplementację.
Jednym ze sprawdzonych produktów są leki bez recepty Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte. Zawierają one cytrynian magnezu o wysokiej wchłanialności oraz dodatkowo witaminę B6, która wspomaga przyswajanie tego składnika mineralnego. Warto zaznaczyć, że odpowiedni poziom magnezu pomaga obniżyć uczucie nerwowości, zmęczenie, objawy łagodnego lęku czy skurcze mięśni.
Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.
Dowiedz się więcejMimo, że kojarzymy magnez głównie ze skurczami, niedobory magnezu oddziałują znacznie mocniej na nasz organizm. Prowadząc zdrowy tryb życia powinniśmy interesować się rolą pierwiastka, ze względu na jego fundamentalne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu.
Badania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.