Badania po 40. roku życia dla kobiet. Co warto sprawdzić?

40. rok życia to dla wielu kobiet moment przełomowy. Często niesie ze sobą wiele zmian zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To dla niejednej z pań również czas większego skupienia na sobie, własnych zainteresowaniach, pasjach, ale też na dbaniu o swoje zdrowie. Jednym z elementów profilaktyki prozdrowotnej jest wykonanie badań. Które z nich warto zrobić po 40? O tym w artykule.

Wiele kobiet troskę o siebie i własne zdrowie odkłada na wieczne potem. Skupia się na obowiązkach domowych i zawodowych oraz na spełnianiu potrzeb otoczenia. Jednak wraz z wiekiem priorytety zaczynają się zmieniać i na pierwszy plan zaczyna wysuwać się dbanie o siebie. Dzieje się tak również dlatego, że po 40. mogą, choć nie muszą, pojawić się pierwsze dolegliwości związane ze starzeniem się organizmu. U kobiet towarzyszą temu również zmiany hormonalne, które nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Dlatego tak ważne jest, by po 40. urodzinach zacząć się regularnie badać. To pozwoli nam upewnić się, że jesteśmy zdrowe, ale też wychwyci wszelkie nieprawidłowości we wcześniejszym stadium.

 

Oto lista najważniejszych badań profilaktycznych, jakie warto wykonać po 40. roku życiu u kobiet:

 

Podstawowe badania dla kobiet po 40. roku życia – badanie krwi i moczu

Badanie krwi i moczu to właściwie podstawa w każdej diagnostyce i profilaktycznie najlepiej jest je wykonywać co roku. Na podstawie wyników lekarz jest w stanie wykryć stan zapalny w organizmie, infekcję, anemię, a także stwierdzić, czy konieczne jest dalsze postępowanie diagnostyczne.

 

Lipidogram i poziom glukozy we krwi

To kolejne badanie profilaktyczne dla kobiet po 40. Wraz z wiekiem wzrasta bowiem ryzyko zachorowania na cukrzycę i miażdżycę. By się przed tym uchronić, warto co roku sprawdzać poziom cukru we krwi oraz cholesterolu. Lipidogram mierzy zarówno poziom złego, jak i dobrego cholesterolu, a także trójglicerydów. Szczególnie niebezpieczne jest wysokie stężenie złego cholesterolu i trójglicerydów, gdyż może się przyczyniać do rozwoju miażdżycy oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

 

Jakie badania profilaktyczne po 40. dla kobiet? – próby wątrobowe

To badanie pozwala na wczesne wykrycie wszelkich zaburzeń w pracy wątroby. Powinno się je wykonywać raz na dwa lata. Częściej zaleca się je kobietom, które stosują antykoncepcję hormonalną.

 

Badania ginekologiczne

Każda kobieta raz do roku powinna odwiedzić ginekologa, by ten wykonał cytologię, USG piersi i USG narządów rodnych. Po 40. roku życia warto też zacząć wykonywać mammografię, która precyzyjniej jest w stanie wykryć ewentualne guzki w piersiach.

 

Badania dla kobiet po 40. roku życia – poziom hormonów tarczycy

Po 40. roku życia warto również regularnie zacząć badać poziom hormonów tarczycy. Z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju niedoczynności lub nadczynności tarczycy, a także takich chorób tego gruczołu jak choroba Hashimoto czy Gravesa Basedowa. Trzeba pamiętać, by, wykonując badanie poziomu hormonów tarczycy, sprawdzić zarówno ogólny wynik TSH, jak i dodatkowe stężenia trójjodotyroniny (FT3) oraz tyroksyny (FT4). Dopiero wszystkie poziomy razem pozwolą na dokładną diagnostykę aktualnego stanu tarczycy.

 

Jakie badania profilaktyczne po 40. dla kobiet? – badania układu pokarmowego

Do puli badań układu pokarmowego zalicza się USG jamy brzusznej, kolonoskopia i gastroskopia. Pierwsze z nich pozwala na diagnozę ogólnego stanu narządów wewnętrznych w obrębie brzucha. Kolonoskopia służy do badania jelita grubego. Wykrywa ewentualne nieprawidłowości w postaci polipów, diagnozuje również nowotwory. Gastroskopia natomiast sprawdzi górny odcinek przewodu pokarmowego. Warto ją wykonać, zwłaszcza gdy często towarzyszą nam takie objawy jak zgaga czy refluks.

 

RTG klatki piersiowej

Wśród badań profilaktycznych dla kobiet po 40. roku życia znajduje się też RTG klatki piersiowej. Należy je wykonywać raz na 5 lat. Pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie płuc oraz inne choroby tego narządu.

 

Badania profilaktyczne po 40. dla kobiety – jonogram

Ostatnim badaniem, które warto wykonać po 40. roku życia, jest jonogram. Mierzy ono zawartość w surowicy krwi takich elektrolitów jak sód, potas, chlorki, wapń, żelazo, magnez i fosforan. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu bardzo ważne są odpowiednie proporcje między wymienionymi składnikami mineralnymi. Ich zachwianie może objawiać się utratą energii, trudnościami z utrzymaniem równowagi, zawrotami głowy, obrzękami, skurczami mięśni, a także zaburzeniami pracy serca. Kiedy wyżej wymienione objawy wystąpią u Ciebie, warto wykonać jonogram, by się dowiedzieć, czy w Twoim organizmie nie brakuje np. magnezu. Niedobór tego składnika mineralnego jest dość powszechny. Wiele osób, nie dbając o prawidłowo zbilansowaną dietę, nie spożywa go w odpowiednich ilościach. Gdy badanie wykaże zwiększone zapotrzebowanie organizmu na magnez, warto wprowadzić do codziennego jadłospisu pokarmy, które go zawierają. Jeśli jest to w jakiś sposób utrudnione np. ze względu na problemy zdrowotne i ograniczenia dietetyczne, warto sięgnąć po dobrej jakości leki bez recepty z magnezem.

Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte to sprawdzone produkty zawierające dobrze przyswajany przez organizm cytrynian magnezu. Wchłanialność składnika mineralnego zwiększa obecność witaminy B6.

 

Podsumowanie

Badania profilaktyczne po 40. roku życia to konieczność dla każdej kobiety, która chce odpowiedzialnie zadbać o swoje zdrowie. Pamiętaj, że regularna profilaktyka pomoże Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszych chorób i pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie dobrej kondycji Twojego organizmu.

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej
Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Kup lokalnie
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Kup lokalnie