Badania po 40. roku życia dla mężczyzn. Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40-tce

Czterdzieste urodziny to dla wielu mężczyzn moment zwrotny w życiu. Przez wiele osób liczba ta uważana jest za symboliczny próg między pierwszą, a drugą połową życia, co może wiązać się z różnorodnymi zmianami. Przewartościowują się wówczas życiowe priorytety i to, co było ważne do tej pory, nagle może przestać takie być.

Czterdzieste urodziny często wiążą się też ze zmianą podejścia do zdrowia i dbania o kondycję własnego organizmu. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu z pewnością będzie w wykonanie badań profilaktycznych dla mężczyzn po 40 roku życia. Przedstawiamy listę najważniejszych parametrów, jakie warto zweryfikować w tym wieku.

 

Badania profilaktyczne po 40-tce dla facetów – dlaczego warto je robić?

Zanim przejdziemy do tego, jakie badania dla mężczyzn po 40. roku życia są zalecane, zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, po co w ogóle warto je robić. Choć truizmem jest stwierdzenie, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, to nie da się ukryć, że to właśnie od kondycji naszego organizmu w dużej mierze zależy poczucie codziennego dobrostanu. Zdrowie jest jednym z najważniejszych aspektów szczęśliwego życia, a zaczynamy je doceniać często wtedy, kiedy zaczyna szwankować.

Badania profilaktyczne są jednym z elementów, który pomoże zapobiec rozwojowi ewentualnych chorób. Wykonywanie konkretnych badań regularnie, szybko wykryje ewentualne nieprawidłowości, które na co dzień mogą nie dawać jeszcze żadnych objawów. Wiedząc, że niektóre parametry mają niewielkie odchylenia od normy, można zadziałać w mniej inwazyjny sposób, np. poprzez zmianę diety na zdrowszą, wprowadzenie do codzienności odpowiedniej dawki ruchu czy sięgnięcie po dobrej jakości suplementy.

 

Oczywiście nie tylko mężczyźni po 40-tce powinni wykonywać badania profilaktyczne. Jednak wiadomo, że z wiekiem ryzyko chorób wzrasta, dlatego ukończenie 40. roku życia jest dobrym momentem na generalny przegląd organizmu. Pomoże to w zweryfikowaniu aktualnej kondycji ciała. Zweryfikuje też niektóre z odczuwanych na co dzień dolegliwości i będzie dobrą wskazówką w ustaleniu ewentualnego dalszego leczenia.

 

Oto lista najważniejszych badań po 40. roku życia dla mężczyzn:

 

Morfologia

Jednym z podstawowych badań profilaktycznych dla mężczyzn po 40-tce jest morfologia krwi. Ten nieskomplikowany pomiar pozwala odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących zdrowia pacjenta. Na podstawie wyników lekarz może zdiagnozować anemię, stan zapalny, różnego rodzaju infekcje, choroby autoimmunologiczne, czy choroby krwi.

Poziom glukozy we krwi

Nikomu nie trzeba mówić, że ryzyko rozwoju cukrzycy czy insulinooporności wzrasta wraz z wiekiem. Zwłaszcza jeśli nie dbamy o odpowiednio zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Dlatego coroczny pomiar glukozy powinien być właściwie obowiązkiem dla każdego mężczyzny. To proste i szybkie badanie pozwoli uchwycić ewentualne zagrożenie stanem przedcukrzycowym i w porę zareagować.

 

Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40-tce – badanie moczu

To kolejny łatwy do zweryfikowania wynik. Wystarczy oddać próbkę moczu do laboratorium, by móc sprawdzić jego odczyn oraz sprawdzić, czy nie znajdują się w nim białka, ciała ketonowe, bakterie, barwniki żółciowe czy glukoza. Obecność tych substancji jest istotnym parametrem w diagnozowaniu cukrzycy, zaburzeń pracy wątroby czy nerek.

 

Badania dla mężczyzn po 40. roku życia – lipidogram

By sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni miażdżycą lub innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, warto wykonać lipidogram. To badanie profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia, które pozwala ustalić poziom złego i dobrego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów. Badanie lipidogramu jest szczególnie zalecane osobom z nadwagą i otyłym, a także palącym papierosy, gdyż to one są najbardziej zagrożone rozwojem chorób krążenia.

Stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi

Poziom kwasu moczowego w surowicy krwi pozwala zdiagnozować zagrożenie dną moczanową. Wysokość tego stężania jest warunkowana genetycznie, ale jego wzrostowi sprzyja dieta bogata w mięso. Nadmiar kwasu moczowego we krwi może prowadzić do rozwoju dny moczanowej, która wywołuje odkładanie się w stawach kryształków kwasu moczowego, co skutkuje bólem i sztywnością. Jednak parametr ten może być podwyższony również z innych przyczyn np. w przypadku niektórych nowotworów, chorób nerek i wątroby oraz łuszczycy.

 

EKG

Badanie serca pozwala wcześniej wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Jako że wraz z wiekiem u mężczyzn wzrasta ryzyko zawału, wykonywanie tego pomiaru regularnie jest szczególnie zalecane panom.

 

Samobadanie jąder i badanie poziomu stężenia antygenu gruczołu krokowego PSA

To dwa typowo męskie badania. Samobadanie jąder mężczyźni powinni przeprowadzać równie często jak kobiety samobadanie piersi. Polega ono na samodzielnym sprawdzeniu, czy w obrębie jąder nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. Ich wczesne wykrycie może zapobiec rozwojowi raka jąder.

Z kolei zbadanie poziomu stężenia antygenu gruczołu krokowego pozwala na wczesne wykrycie ewentualnego przerostu prostaty, który z czasem może również prowadzić do rozwoju nowotworu.

 

RTG klatki piersiowej

Wśród badań profilaktycznych po 40. dla mężczyzn powinno znaleźć się również prześwietlenie rentgenowskie płuc. Dotyczy to przede wszystkim osób palących papierosy. RTG płuc pozwala wykryć nie tylko nowotwór, ale też zapalenie płuc, gruźlicę, rozedmę. Pomaga również w diagnostyce chorób układu krążenia.

 

Gastroskopia

To inaczej endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niemu można zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pozwala na wczesne wykrycie nowotworu tych narządów.

 

Badanie okulistyczne i stomatologiczne

Po 40. roku życia rośnie ryzyko rozwoju zaćmy, jaskry oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Mogą wystąpić też pierwsze objawy starczowzroczności, która objawia się przede wszystkim w trudności widzenia z bliska. W takiej sytuacji konieczne może okazać się noszenie okularów do czytania. Okulista pomoże zdecydować o wyborze odpowiednich wartości szkieł, ale też zbada dno oka i zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Z kolei regularne wizyty u stomatologa są niezależne od wieku. Warto odwiedzać dentystę co pół roku, by móc możliwie najwcześniej wykryć ewentualne ubytki, próchnicę, a także, by usunąć kamień nazębny.

 

Badanie dla mężczyzn po 40 roku życia – jonogram

Po 40 roku życia warto także wykonać badanie zwane jonogramem. Mierzy ono stężenie najważniejszych składników mineralnych w organizmie – potasu, sodu, magnezu, wapnia oraz jonów chlorkowych i fosforanowych, których odpowiednie proporcje odpowiedzialne są za równowagę wodno-elektrolitową. Jej zaburzenia mogą objawić się zawrotami głowy, bezsennością, obrzękami, bólami i skurczami mięśni, zaburzeniem pracy serca, zaburzeniami ciśnienia, dolegliwościami ze strony nerek czy wątroby, a także przekładać się na nieprawidłową pracę układu hormonalnego i problemy metaboliczne.

Choć zawartość wymienionych składników mineralnych w ludzkim organizmie jest niewielka to, jak widać, dla pracy wielu układów kluczowa. Na podstawie wyników jonogramu konieczna może okazać się zmiana diety, która pomoże ustabilizować poziom ewentualnych niedoborów. Jeśli nie da się tego wykonać za pomocą jadłospisu, wówczas warto sięgnąć po leki z magnezem, wapniem czy potasem. Firma Biofarm oferuje wysokiej jakości leki bez recepty z magnezem. To Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte. Zawierają one dobrze przyswajalną przez organizm formę składnika mineralnego w formie cytrynianu magnezu. Zostały też wzbogacone o witaminę B6, która wspomaga jego wchłanianie. Magnefar B6 Bio oraz Magnefar B6 Forte pomagają w łagodzeniu takich objawów jak nerwowość, zmęczenie, skurcze mięśni czy łagodne lęki, które występują u wielu osób niezależnie od wieku.

 

Leki z rodziny Magnefar

Leki z rodziny Magnefar

Chcesz poznać lepiej ofertę leków z rodziny Magnefar® B6? A może kupić Magnefar® B6 w ulubionej aptece?

Szukam więcej informacji Kupuję lokalnie