Dla wielu mężczyzn przekroczenie 50. roku życia to wyjątkowy moment. Może on skłaniać do refleksji na temat życiowych priorytetów, przewartościowywać pewne poglądy i często zwraca też ku większej dbałości o własny organizm. Ten ostatni element powinien być szczególnie ważny dla panów po 50-tce, gdyż z wiekiem ciało niestety się zużywa, i jeśli chcemy utrzymać je w sprawności jak najdłużej, 50-tka jest właściwie ostatnim dzwonkiem, by to zrobić. Od czego zacząć? Od wykonania badań profilaktycznych po 50. roku życia dla mężczyzn. Które z nich są najważniejsze? O tym w artykule.
Wykonywanie badań profilaktycznych to dla wielu panów drażliwy temat. Mężczyźni często podchodzą do niego podejrzliwie, twierdząc, że jest to szukanie sobie choroby na siłę. Używają też argumentu, że skoro czują się dobrze, to po co się badać. Jeszcze inni próbują we własnych głowach utrzymać swój wizerunek niezniszczalnego bohatera, któremu niestraszne dolegliwości ciała. Za wszystkimi tymi postawami, kryje się najczęściej strach, który blokuje mężczyzn zarówno przed regularnym badaniem się, jak i wizytami u lekarza. A wystarczyłoby poświęcić tematowi niewielką ilość czasu, raz do roku, a w przypadku niektórych badań nawet raz na kilka lat, by mieć pewność, że organizm funkcjonuje prawidłowo, a my dalej możemy cieszyć się życiem.
Na szczęście te błędne przekonania obecnie ulegają zmianie i coraz więcej mężczyzn zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Zwłaszcza panowie, którzy osiągnęli już pewien wiek, posiadają własne dzieci i często też wnuki, zmieniają swoją perspektywę. Zależy im na tym, by być dla swojej rodziny oparciem jak najdłużej i wiedzą, że bez dobrego zdrowia nie będą w stanie tego zrobić. By więc zorientować się, jak obecnie wygląda kondycja Twojego organizmu, zacznij od wykonania najważniejszych badań.
Oto lista badań przesiewowych po 50. roku życia dla mężczyzn:
Chcąc wykonać najważniejsze badania profilaktyczne po 50. roku życia dla mężczyzn, należy zacząć od najbardziej uniwersalnych pomiarów, które warto wykonywać właściwie przez całe życie co roku. Należą do nich morfologia, OB, lipidogram oraz zmierzenie poziomu glukozy we krwi. Podstawowa morfologia krwi pomaga wykryć stan zapalny, anemię, ewentualne zaburzenia autoimmunologiczne czy ułatwić diagnozowanie choroby nowotworowej. Wraz z morfologią lekarze zalecają zmierzyć też poziom OB. Odczyn Biernackiego, bo tak nazywa się ten wskaźnik, będzie obniżony przy takich chorobach jak malaria, żółtaczka, występuje też przy alergiach czy niewydolności krążeniowej. Z kolei podwyższone OB może wskazywać problemy z tarczycą, wątrobą, nerkami, ale też występuje przy nowotworach, stanach zapalnych, stresie, chorobach autoimmunologicznych czy anemii.
Oddając krew do badania, warto wykonać też lipidogram, który zmierzy poziom złego i dobrego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów. Równie ważny jest poziom glukozy we krwi. Jeśli wyjdzie zbyt wysoki może wskazywać na cukrzycę lub insulinooporność.
Nieskomplikowanym badaniem, które często przeprowadza się przy okazji wykonywania pomiarów z krwi, jest badanie moczu. Doskonale uzupełnia ono wyniki morfologii, gdyż sprawdzi dodatkowe parametry mogące świadczyć o zaburzeniu pracy układu moczowego, w tym nerek. W moczu może być także obecna glukoza, co często pojawia się u pacjentów zagrożonych cukrzycą lub już na nią chorujących.
Po 50. roku życia u mężczyzn znacznie wzrasta ryzyko zawału. Dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać badania, które pozwolą wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia możliwie jak najwcześniej. Warto zatem regularnie mierzyć ciśnienie krwi. Najlepiej, by 50-latkowie posiadali ciśnieniomierz w domu i dokonywali pomiarów raz w miesiącu.
Raz na rok należy też wykonać badanie EKG, które wychwyci wszelkie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Należy pamiętać, że ryzyko chorób serowo – naczyniowych wzrasta u osób palących i z otyłością. 50-tka jest to więc najlepszy czas na pozbycie się nałogów i zadbanie o zdrową dietę i odpowiedni ruch.
Problemy z prostatą to dolegliwość, na którą skarży się wielu panów po 50. roku życia. Wraz z wiekiem gruczoł ten ma tendencje do przerastania, co z czasem może zacząć utrudniać oddawanie moczu. Nieleczony przerost prostaty może też przyczynić się do rozwoju nowotworu tego gruczołu. By się przed tym uchronić, warto raz do roku odwiedzić urologa, który wykona palpacyjne badanie prostaty. Warto przygotować się na nie psychicznie, gdyż ze względu na to, że wykonuje się je przez odbyt, nie należy ono do zbyt komfortowych.
Jednak, by upewnić się, że gruczoł prostaty jest zdrowy, nie wystarczy badanie palpacyjne. Warto wykonać także jego USG oraz zmierzyć stężenie we krwi antygenu PSA. Jego poziom pomaga w diagnozowaniu raka prostaty.
Po 50 urodzinach warto odwiedzić też okulistę i laryngologa w celu sprawdzenia wzroku i słuchu. Jak wiadomo, z wiekiem jeden i drugi zmysł mają tendencję do pogarszania się. Podnosi się bowiem ryzyko starczowzroczności i niedosłuchu. Może się okazać, że konieczne będzie zaopatrzenie się w okulary lub aparat słuchowy. W drugiej połowie życia zwiększa się też ryzyko wystąpienia takich chorób jak jaskra czy zaćma. Tylko rzetelne badanie okulistyczne jest w stanie wykryć je odpowiednio wcześnie, co pozwoli na podjęcie najbardziej efektywnych działań.
To kolejne badanie, które nie budzi najlepszych skojarzeń. Owszem, nie należy do najprzyjemniejszych, ale dzięki niemu można zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w jelitach, w tym także nowotwory. Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do odbytu specjalnej rurki, na końcu której znajduje się kamera oraz źródło światła. Dzięki temu urządzeniu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć wnętrze jelit i ocenić ich stan.
Z wiekiem zmniejsza się także gęstość kości, co może przyczyniać się do częstych złamań. Po 50-tce warto zatem zacząć wykonywać ten pomiar regularnie. Densytometria, bo tak inaczej nazywa się badanie gęstości kości, wykorzystuje promieniowanie Roentgena, by zmierzyć zawartość wapnia i pozostałych minerałów w kościach. Na podstawie wyniku diagnozuje się osteoporozę.
Badania przesiewowe po 50. roku życia dla mężczyzn obejmują również wykonanie jonogramu. To badanie krwi, które pozwala na zmierzenie zawartości elektrolitów w surowicy krwi. Do najważniejszych składników mineralnych, których zawartość bada się w jonogramie należą magnez, sód, potas, chlorki, wapń, żelazo oraz fosforany. Ważna jest tu przede wszystkim proporcja między nimi. Odpowiedni balans zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno – elektrolitowej.
Jeśli jonogram ujawni niedobór któregoś ze składników mineralnych np. magnezu, warto wzbogacić swoją dietę o produkty go zawierające. W niektórych przypadkach wskazane może być sięgnięcie po leki z magnezem lub suplementy. Dobrej jakości produkty z magnezem oferuje firma Biofarm.
Wśród ich oferty znajdują się leki bez recepty Magnefar B6 Bio oraz Magnefar B6 Forte. Zawierają one cytrynian magnezu, który charakteryzuje się dobrą przyswajalnością oraz witaminę B6, która wspiera jego wchłanianie. Warto przy okazji wspomnieć, że niedobór magnezu może powodować nerwowość, łagodne lęki, problemy ze snem i znużenie. Jeśli zaobserwujesz takie objawy u siebie, tym bardziej warto wykonać jonogram, by zbadać zwartość poszczególnych elektrolitów w surowicy krwi.
Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.
Dowiedz się więcej Kup lokalnieMimo, że kojarzymy magnez głównie ze skurczami, niedobory magnezu oddziałują znacznie mocniej na nasz organizm. Prowadząc zdrowy tryb życia powinniśmy interesować się rolą pierwiastka, ze względu na jego fundamentalne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu.
Badania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.