Zdrowe odchudzanie – o czym należy pamiętać?

Zrzucanie zbędnych kilogramów to dla wielu osób duże wyzwanie. Jeśli jednak cały proces będzie dobrze przemyślany, to istnieją duże szanse, że nie tylko stanie się on przyjemny, ale też zakończy się sukcesem. Od czego zacząć odchudzanie i co je wspomaga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Odchudzanie wielu osobom kojarzy się z dużym reżimem, restrykcjami i wyrzeczeniami dietetycznymi. Jeśli tak się nastawimy do tego procesu, to szanse na sukces są nikłe. By trwale i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, warto mieć na uwadze przede wszystkim swoje zdrowie i codzienne dobre samopoczucie, a chudnięcie potraktować jako efekt uboczny dbania o siebie. W końcu zrzucenie zbędnych kilogramów będzie wymagało od nas wypracowania zupełnie nowych, prozdrowotnych nawyków, które powinny zostać z nami na zawsze. Jak się za to zabrać? Oto kilka cennych wskazówek.

 

Stwórz realistyczny plan działania

Największym utrudnieniem dla osób z nadwagą jest chęć zrzucenia wszystkich zbędnych kilogramów w jak najkrótszym czasie. W tym celu wypróbowują one coraz to dziwniejsze i bardziej restrykcyjne diety, które może i są w stanie odchudzić nas szybko, ale na pewno nie zdrowo i nie na długo. Po takim eksperymencie efekt jo-jo jest murowany.

Takiej sytuacji można uniknąć, przygotowując odpowiedni plan działania.

Pierwszy krok to zaakceptowane sytuacji dokładnie taką, jaka jest. Nic nie pomoże wyrzucanie sobie posiadania nadmiaru kilogramów, to jedynie zniechęci nas do działania i pogrąży w negatywnych emocjach. Należy pamiętać, że każda osoba, której udało się trwale schudnąć, zaczynała swoją drogę w jakimś konkretnym punkcie i dla każdego jest on inny. Nie warto skupiać się na tym, jak bardzo jest źle, tylko zaakceptować teraźniejszość jako fakt i zacząć powoli wykonywać kroki do zmiany.

 

Od czego zacząć odchudzanie?

Na początku dobrze jest wykonać wszelkie niezbędne pomiary, czyli zważyć się, a także zmierzyć obwód w klatce piersiowej, brzuchu i biodrach. U niektórych osób, zwłaszcza starszych i mających problemy ze zdrowiem, warto udać się do lekarza, by ten zlecił wykonanie serii badań kontrolnych. W przypadku ograniczeń zdrowotnych, gubienie zbędnych kilogramów, warto przeprowadzać pod kontrolą lekarza i/lub dietetyka.

Kiedy wiemy już, na czym stoimy, określmy, na jakiej utracie masy ciała na tydzień lub miesiąc nam zależy. Rozsądnie byłoby przyjąć 0,5 do 1 kg na tydzień w zależności od wieku, płci, kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Szybsze chudnięcie jest niewskazane, gdyż grozi efektem jo-jo i przeciążeniem organizmu. Należy pamiętać, że radykalna zmiana stylu życia zawsze jest stresem dla ciała. Wszelkie nowości trzeba więc wprowadzać małymi krokami i z biegiem czasu dokładać kolejne zmiany.

Ostatnim krokiem w przygotowaniu planu odchudzającego jest odpowiedź na pytanie: jak chcemy to osiągnąć. Należy przemyśleć odpowiedni jadłospis, wybrać aktywność fizyczną i zastanowić się, które zmiany są w naszym zasięgu ręki na ten moment i powoli zacząć je wprowadzać.

 

Dieta na odchudzanie

Nie da się ukryć, że podstawą skutecznego odchudzania jest prawidłowa dieta. By ją określić, warto sugerować się najnowszą piramidą żywienia przygotowaną przez WHO. W przejrzysty sposób określa ona, co powinno znaleźć się w zdrowym jadłospisie i w jakich proporcjach. Pamiętajmy, że pierwszym krokiem do zmiany powinno być znaczne ograniczenie  w diecie słodyczy, cukru i wysoko przetworzonych, tłustych produktów. Warto wprowadzić odpowiednie nawodnienie, pijąc minimum 1,5 litra wody dziennie. Już sama ta zmiana zacznie owocować utratą pierwszych kilogramów.

Kolejny krok to wprowadzanie do jadłospisu jak najwięcej zdrowych produktów: warzyw, owoców, zdrowych tłuszczów, orzechów, nasion, kasz i razowych makaronów. Trzeba też mieć na uwadze, by dostosować jadłospis do potrzeb zdrowotnych. Część osób nie może spożywać laktozy czy glutenu, niektórzy są na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej – wszystkie te aspekty powinny być również zawarte w jadłospisie odchudzającym.

 

Regularna aktywność fizyczna

Drugim filarem, który wspomaga odchudzanie, z pewnością jest aktywność fizyczna. Zanim udamy się na jakikolwiek trening, zastanówmy się, co sprawia nam frajdę i jaki sport naprawdę chcielibyśmy wypróbować. Nie ma sensu zmuszać się do biegania, jeśli nie będziemy czerpać z tego przyjemności. Jeśli treningi nie będą sprawiać nam radości, istnieje bardzo duża szansa, że przy pierwszym kryzysie po prostu ich zaniechamy.

Przy wyborze formy aktywności fizycznej warto wziąć pod uwagę nasze aktualne możliwości. Jeśli mamy jakieś kontuzje czy ograniczenia ruchowe, wybierzmy taki rodzaj ruchu, który jest dla nas zdrowy i bezpieczny. Naprawdę nie trzeba spędzać pół dnia na siłowni, by zrzucić zbędne kilogramy. Tak naprawdę takie aktywności jak joga czy pilates, również pomogą w osiągnięciu celu, a jednocześnie będą bezpieczne dla stawów.

Podejmując aktywność fizyczną, pamiętajmy też, by odbywała się ona regularnie – wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Chodzi o to, by nie przeciążyć organizmu i nie narazić się na kontuzję. Można też wypróbować częstsze treningi a krótsze, np. trwające 15-30 minut. Prawda jest taka, że jeśli do tej pory naszym ulubionym sportem było leżenie na kanapie na czas, to każdy rodzaj ruchu, jaki wybierzemy na początek, będzie pozytywną zmianą dla organizmu. Z biegiem czasu aktywność tę można modyfikować, zmieniając jej formę, wydłużając częstotliwość czy długość jej trwania. Pamiętajmy jednak, by zawsze mieć na uwadze potrzeby i możliwości swojego ciała.

 

Uwaga na zbyt restrykcyjne odchudzanie

Na koniec pragniemy przestrzec przed zbyt restrykcyjnym odchudzaniem. Do gubienia masy ciała, podobnie jak do innych wyzwań w życiu, warto podejść rozsądnie i z rozwagą. Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych i nowych aktywności ruchowych wymaga czasu. Nie warto narzucać sobie zbyt drakońskich diet i wielogodzinnych treningów, gdyż może to negatywnie odbić się nie tylko na naszej motywacji, ale przede wszystkim na zdrowiu.

Zbyt mała litość dostarczanych kalorii, źle zbilansowana dieta oraz nadmierna aktywność fizyczna to prosta droga do niedoborów żywieniowych. Te z kolei prowadzą do rozwoju różnorodnych dolegliwości, a z biegiem czasu nawet chorób. Dlatego podstawą racjonalnego odchudzania jest prawidłowe zbilansowanie posiłków tak, by dostarczały organizmowi wszystkich witamin i składników mineralnych. Dopiero jeśli dietą nie jesteśmy w stanie tego zrobić np. z uwagi na dolegliwości zdrowotne czy ograniczanie dietetyczne, warto rozważyć odpowiednią suplementację. Stosowanie kontentych preparatów dobrze jest wówczas skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Jednym ze składników mineralnych, którego niedobór dotyczy wielu osób, jest magnez. Jeśli występują u Ciebie od pewnego czasu takie objawy jak nerwowość, zmęczenie, łagodne lęki czy bolesne skurcze mięśni, to warto sięgnąć po leki bez recepty Magnefar B6 Bio lub Magnefar B6 Forte. Zawierają one dobrze przyswajany przez organizm cytrynian magnezu oraz witaminę B6, która dodatkowo wspomaga wchłanianie tego pierwiastka.

Podsumowanie

Najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie jest podejście do tematu racjonalne i kompleksowo. Warto wyznaczyć sobie realistyczne cele, a później, krok po kroku, wprowadzać do codzienności zdrowe nawyki, które zostaną w naszym życiu już na zawsze.

Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie