Jak wspierać umysł i koncentrację u dzieci, młodzieży i dorosłych

Pracujesz umysłowo? A może chcesz wesprzeć swoje dziecko w codziennej nauce? Sprawdź, który z minerałów jest odpowiedzialny za pamięć i koncentrację u dzieci, młodzieży i dorosłych!

Za funkcjonowanie całego organizmu odpowiada  mózg stanowiący centrum dowodzenia również pamięcią. Sprawny, zdrowy umysł to recepta na długie i szczęśliwe życie. Jak dbać i wspierać tak ważny narząd? Odpowiedzi na to pytanie możemy dopatrywać się w magnezie, który nie bez przyczyny nazywany jest  królem życia. (1)

 

Czym jest magnez?

Magnez jest pierwiastkiem, którego spożycie jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania również mózgu. Niestety dieta większości osób jest uboga w  pokarmy bogate w magnez, takie jak produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste, gorzka czekolada i orzechy. Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300–400 mg. Zwiększa się w sytuacjach intensywnego wysiłku fizycznego,  silnego stresu a także w czasie ciąży i w okresie karmienia. (2)

 

Czy dieta bogata w magnez wystarczy?

Osoby spożywające produkty żywieniowe bogate w magnez również mogą cierpieć na niedobór magnezu. Dzieje się tak, dlatego że wiele związków niekorzystanie wpływa na wchłanianie i przyswajanie  magnezu w jelitach. Do takich związków zalicza się np. zwierzęce tłuszcze nasycone oraz nadmierne spożycie fosforanów np. w coca-coli. Do zwiększonego wydalania magnezu przyczyniają się kawa i herbata działając moczopędnie, co nasila potrzebę uzupełniania tego pierwiastka  w celu zapobiegania niedoborowi. (1)

 

Jakie są objawy niedoboru magnezu i kto jest w grupie ryzyka niedoboru?

Niedobory magnezu mogą być odpowiedzialne nie tylko za drganie powiek czy skurcze i mrowienie kończyn dolnych, ale także za brak energii i odczuwanie stanu ciągłego zmęczenia, za spadek nastroju, depresję, trudności w koncentracji lub nadmierną drażliwość (2).

 

Do grup ryzyka niedoboru należą głównie młodzież w wieku szkolnym, która potrzebuje również większej ilości magnezu ze względu na wzrost organizmu i okres dojrzewania , kobiety w ciąży ze względu na zwiększoną masę ciała i potrzeby płodu oraz osoby starsze, u których wraz z wiekiem pogarsza się wchłanianie jelitowe magnezu a rośnie wydalanie z moczem. (1)

 

Jakie są korzyści ze stosowania magnezu?

Stosując magnez wspieramy pamięć i koncentrację. Dbamy o kondycję psychiczną, która zależy od zaopatrzenia organizmu w ten pierwiastek. Objawy takie jak wzmożona pobudliwości, zaburzenia koncentracji, spadek uwagi, wystąpienie stanów lękowych, zaburzeń snu, zmęczenia ustępują pod wpływem suplementacji magnezem. (3)

Wykazano korzystny wpływ stosowania  tego pierwiastka również na  zmniejszanie zachowań agresywnych i nadpobudliwości u dzieci. Niedobór magnezu przyczynia się do zaburzeń procesów odpowiedzialnych za uczenie się i zapamiętywanie. Przyjmowanie magnezu zwiększa zdolność min. utrzymania uwagi w szkole.(4) W licznych obserwacjach wykazano, że suplementacja magnezem zmniejsza poziom odczuwanego stresu oraz lęku (3).

 

Na co zwrócić uwagę wybierając magnez? Czy każdy magnez jest tak samo wchłanialny?

Problem niedostatecznej ilości magnezu w diecie oraz zaburzenia wchłaniania mogą prowadzić do wielu wspomnianych wcześniej konsekwencji min. osłabienia koncentracji i uwagi. Ze względu na konieczność szybkiego uzupełniania niedoborów bardzo ważne jest uzupełnianie diety w magnez wybierając najlepiej przyswajalne sole magnezu np. cytrynian magnezu (2).

W badaniach klinicznych wykazano, że najszybszy efekt i największą skuteczność w łagodzeniu objawów niedoboru magnezu posiadają produkty zawierające magnez i witaminę B6 w proporcji 10:1.(5) Ponadto, należy wybierać leki które gwarantują najwyższą jakość i udowodnioną badaniami skuteczności działania w zakresie leczenia niedoborów.

 

Bibliografia:

  1. Miernik M.: Magnez, wapń, żelazo – jak mądrze je suplementować? Suplementy diety Świat Przemysłu Farmaceutycznego 2/2016.
  2. Iskra M., Krasińska B., Tykarski A.: Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka. nadciśnienie tętnicze rok 2013, tom 17, nr 6
  3. Terelak. J.F., Walasek L., Ligocki P., Tarnowski A.: Wpływ niedoboru magnezu na sprawność umysłową i motoryczną człowieka rok 2003 Studia Psychologica nr 4, 87-105
  4. Wiciński M., Kościński B., Balinowski B., Długi Karolina., Ozorowski M., Pawlak-Osińska.: Wpływ doustnej suplementacji magnezu na kondycję psychofizyczną. Forum Medycyny Rodzinnej 2019;13(1):30-35.
  5. ChPL  Magnefar B6. Bio, Magnefar B6. Forte
Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej
Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Sprawdź dostępność lokalnie Kup online
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Sprawdź dostępność lokalnie Kup online