Skurcze w stopach mogą mieć różną postać. Czasem jest to kilkusekundowy ból, o którym szybko zapominamy, a czasem silny skurcz w stopie wykręca palce, trwa nawet kilka minut i pojawia się regularnie… Zarówno w pierwszym, jak i w drugim wariancie skurcze palców u nóg powinny zostać skonsultowane z lekarzem – bo choć ich przyczyny bywają dość przyziemne, to czasem mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Jakie są najczęstsze przyczyny skurczów stóp? I co robić, by zapobiegać tym dolegliwościom? O tym piszemy poniżej!
Skurcze łydek – czasem nagłe i bolesne, a innym razem słabsze, trwające kilka sekund – są dolegliwością powszechną. I to do tego stopnia, że wiele osób zmagających się z takimi skurczami przyjmuje je za coś naturalnego. Warto zatem wiedzieć, że choć skurcze łydek w nocy często faktycznie nie są niczym groźnym, to w niektórych przypadkach mogą być zwiastunem poważniejszych schorzeń. Co zatem może pomóc na skurcze łydek i czy istnieją jakieś domowe sposoby na te dolegliwości? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Uczucie zdenerwowania i niepokoju oraz poczucie bezradności, a z drugiej strony zawroty głowy, nadmierna potliwość, szybsze bicie serca czy wzmożone napięcie mięśniowe… To tylko część objawów, które mogą wskazywać na łagodne lęki – dolegliwości psychosomatyczne, które dotykają nas wszystkich. Czy magnez może pomóc przy łagodnych lękach? I ile magnezu dziennie przy łagodnym lęku należy brać? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Idziesz do kuchni i nie pamiętasz po co przyszedłeś/przyszłaś? Czytasz książkę i musisz wracać do tekstu kilka razy, bo nie pamiętasz historii? Nie możesz skupić się na rozmowie o codziennych, błahych sprawach z drugą osobą? Nie możesz skoncentrować się na filmie który oglądasz?
Podstawą zapewnienia zdrowia jest prawidłowa, zbilansowana dieta, która pokrywa zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Jednym z makroelementów, który w organizmie pełni ogromną rolę, a co za tym idzie szybko manifestuje swój niedobór jest magnez. Oszacowano, że ponad 90% mężczyzn oraz niemal 70% kobiet w Polsce spożywa zbyt małe ilości, wskazując na potrzebę suplementacji magnezu w populacji.
Magnez to jeden z ważniejszych dla naszego ciała pierwiastków. Odpowiada on za wiele procesów życiowych oraz ogólne dobre samopoczucie organizmu. Niestety, dziś bardzo łatwo o jego niedobór, zwany hipomagnezemią. Czym się on objawia i jak sobie z nim radzić? O tym w artykule.
Pracujesz umysłowo? A może chcesz wesprzeć swoje dziecko w codziennej nauce? Sprawdź, który z minerałów jest odpowiedzialny za pamięć i koncentrację u dzieci, młodzieży i dorosłych!