W czym jest magnez?

Rola witamin i minerałów w organizmie jest nieoceniona. Już niewielkie braki niektórych substancji mogą powodować poważne zaburzenia codziennego funkcjonowania, zdrowia i samopoczucia. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, a kiedy zajdzie taka potrzeba, sięgnięcie po preparaty z magnezem. Jednym z ważniejszych dla organizmu ludzkiego składników jest magnez, zwany także pierwiastkiem życia. Jego kompleksowy wpływ na zdrowie sprawia, że nie możemy o nim zapomnieć w codziennej diecie. Jakie są naturalne źródła magnezu, gdzie znajdziemy go najwięcej? A kiedy dieta bogata w magnez może okazać się niewystarczająca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

O tym, jak ważny jest magnez dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wie już niemal każdy. W telewizji czy w Internecie jesteśmy nieustannie informowani o wpływie tego pierwiastka na nasz organizm i o konsekwencjach jego niedoboru. To sprawia, że dużą popularnością cieszą się różnorodne preparaty z magnezem. Jednak pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jeśli zauważymy u siebie niedobory magnezu, jest zmiana diety na taką, która uwzględnia produkty bogate w ten pierwiastek.

 

Właściwości magnezu

Zanim jednak przejdziemy do opisu najważniejszych produktów spożywczych z magnezem, zacznijmy od podstaw. Dlaczego właściwie pierwiastek ten jest tak ważny dla naszego zdrowia? Magnez znajduje się w wielu komórkach organizmu ludzkiego, zapewnia prawidłowy przebieg różnorodnych procesów fizjologicznych. Znaczne niedobory magnezu mogą być bardzo groźne dla człowieka, dlatego tak ważne jest, by do nich nie dopuszczać i dostarczać sobie odpowiednich ilości tego pierwiastka wraz z pożywieniem.

 

 

Magnez na układ nerwowy

Magnez wpływa korzystnie na układ nerwowy. Od niego w dużej mierze zależy również nasze psychiczne samopoczucie. Jego prawidłowy poziom zapobiega wahaniom nastroju, nerwowości czy drażliwości.

Magnez jest też ważnym pierwiastkiem dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Do tego niweluje przejściowe zmęczenie i trudności z zasypianiem.

Objawy niedoboru magnezu

Ze względu na szerokie zastosowanie magnezu w organizmie człowieka, bardzo istotne jest, by zadbać o jego prawidłowe ilości w diecie. W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na niedobory tego pierwiastka, nawet o tym nie wiedząc. Na taki stan rzeczy wpływa kilka czynników. Przede wszystkim niedbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę, oraz nadmierne picie kawy, alkoholu czy innych napojów moczopędnych. Ponadto również spadek jakości żywności przyczynia się do zbyt małych ilości magnezu w diecie. Osoby, które uważają, że odżywiają się zdrowo, mogą tak naprawdę cierpieć na utajone niedobory magnezu, właśnie dlatego, że w produktach żywnościowych jest coraz mniej wartości odżywczych.

 

Skąd zatem wiadomo, że w naszym organizmie brakuje omawianego pierwiastka? Można wykonać badania krwi, jednak musimy podkreślić, że zawartość magnezu we krwi wynosi jedynie około 1% całej ilości tego pierwiastka w całym ciele. Wyniki takiego badania mogą być niemiarodajne,. Jeśli wyjdzie nam w nich niedobór magnezu, dla pewności warto jeszcze oznaczyć ilość magnezu w dobowej zbiórce moczu oraz sprawdzić poziom potasu i wapnia. Na podstawie tych wszystkich wyników lekarz jest w stanie określić niedobór magnezu, czyli tzw. hipomagnezemię.

Jakie jednak objawy powinny nas skłonić do wykonania takich badań? Wśród najczęstszych objawów niedoboru magnezu wymienia się:

Warto podkreślić, że u części osób objawy wystąpią tylko w przypadku znacznych niedoborów. Stąd prosty wniosek, że ich brak wcale nie oznacza, że poziom magnezu w naszym organizmie jest prawidłowy.

 

Objawy nadmiaru magnezu

Z drugiej strony istnieje zjawisko nadmiaru magnezu, czyli tzw. hipermagnezemia. Występuje ona jednak bardzo rzadko i dotyczy przede wszystkim osób, które w nieroztropny sposób stosują preparaty z magnezem np. w celach przeczyszczających lub u pacjentów ze schorzeniami nerek.

Nadmiar magnezu w organizmie objawia się przede wszystkim nudnościami i wymiotami, zaczerwienieniem twarzy, zatrzymaniem moczu, niedrożnością jelit i niedociśnieniem. Przy bardzo wysokich stężeniach magnezu może wystąpić senność, brak odruchów głębokich, całkowity blok serca, depresja oddechowa, paraliż czy asystolia.

W łagodnych objawach hipermagnezemii należy odstawić stosowane preparaty z magnezem i zastosować środki moczopędne, które przyspieszą wydalanie pierwiastka z organizmu. Kiedy zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Z kolei ciężka hipermagnezemia wymaga interwencji pogotowania ratunkowego, gdyż grozi zatrzymaniem akcji serca. W szpitalu, by usunąć nadmiar magnezu, zaleca się dożylną infuzję 10% glukonianu lub chlorku wapnia oraz powolne podawanie dożylne 0,5 – 2 mg metylosiarczanu neostygminy; dożylne i doustne podawanie izotonicznego roztworu chlorku sodu. Należy zabezpieczyć drogi oddechowe i kontrolować czynność serca ze względu na ryzyko depresji oddechowej i asystolii. Dodatkowe metody leczenia zatrucia polegają na podawaniu furosemidu lub stosowaniu hemodializy celem eliminacji nadmiaru magnezu z organizmu. U pacjentów z niewydolnością nerek należy przeprowadzić hemodializę albo dializę otrzewnową.

Przeczytaj więcej o objawach niedoboru magnezu.

 

Kto potrzebuje zwiększonych dawek magnezu?

Magnez, choć jest ważny dla wszystkich, niezależnie od wieku i płci, dla niektórych osób będzie szczególnie wskazany.

Przede wszystkim o odpowiednią ilość magnezu w diecie powinni zadbać studenci oraz osoby pracujące umysłowo. Również sportowcy i osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną potrzebują większych dawek tego pierwiastka.

Większe zapotrzebowanie na magnez mają również kobiety w ciąży oraz osoby z przewlekłymi chorobami, a także nadużywające kawy czy alkoholu.

Jeśli znajdujecie się w którejś z wyżej wymienionych grup, to warto byście przyjrzeli się bliżej codziennemu jadłospisowi w celu ustalenia, czy znajdują się w nim odpowiednie ilości magnezu.

 

Źródła magnezu w diecie

Magnez to pierwiastek, który dość powszechnie występuje w produktach spożywczych. Najwięcej znajdziemy go w pestkach dyni, maku, kakao, sezamie, ziarnach słonecznika, zarodkach pszennych, migdałach oraz kaszy gryczanej.

Naturalny magnez występuje też w nabiale – serach, mleku  i jajkach. Znajdziemy go w rybach, pieczywie pełnoziarnistym i razowym, ciemnych makaronach, ryżu i kaszach.

Również warzywa i owoce są świetnym źródłem magnezu. Okazuje się, że weganie i wegetarianie często mają wyższy poziom tego pierwiastka w organizmie, właśnie dzięki temu, że ich dieta obfituje w żywność pochodzenia roślinnego.

Jednym z najbardziej dostępnych produktów zawierających magnez jest woda pitna. Także woda mineralna, przede wszystkim jej wersje średnio- i wysokozmineralizowane dostarczają magnezu.

 

Magnez a dieta

Produkty spożywcze są najlepszym źródłem naturalnego magnezu. Pierwiastek ten bowiem wchłania się w układzie pokarmowym. Zapewnienie sobie jadłospisu bogatego w magnez, jest więc pierwszym krokiem do uchronienia się przed niedoborami.

Jeśli jednak niedobry magnezu zostały u nas stwierdzone, nawet najlepiej zbilansowana dieta pod kątem źródeł tego pierwiastka może nie być skuteczna lub będzie działać bardzo powoli. W takich sytuacjach warto wspomóc się preparatami z magnezem, które dostarczą nam dodatkowych ilości pierwiastka.

 

Dieta czy preparaty z magnezem?

Mogłoby się wydawać, że naturalny magnez dostępny w produktach spożywczych będzie najlepszym rozwiązaniem na niedobory pierwiastka. Jednak nie zawsze tak jest. Wszystko zależy od poziomu niedoboru i od intensywności objawów, które się z nim wiążą.

Ponadto nawet najlepiej zbilansowana dieta z naturalnymi źródłami magnezu nie sprawdzi się np. u osób z problemami z wchłanianiem substancji odżywczych z pokarmu. W takich przypadkach warto postawić na odpowiednie preparaty z magnezem.

Należy wybrać produkt sprawdzony, wysokiej jakości, zawierający odpowiednią formę pierwiastka. Do dobrze przyswajalnych form należy cytrynian magnezu, który warto połączyć z witaminą B6. Witamina B6 zwiększa bowiem wchłanianie magnezu.

 

Produkty bogate w magnez – podsumowanie

By zapewnić sobie odpowiednią ilość magnezu w diecie, warto wzbogacić jadłospis o produkty pełnoziarniste, pestki, nasiona, warzywa i  owoce oraz pić dużo wody. Przy większych niedoborach dobrym pomysłem jest uzupełnienie diety o dobrej jakości preparaty z magnezem.

 

 

Powiązane artykuły

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej
Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie