Jak dieta wpływa na zdrowie?

O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie? O tym w dzisiejszym artykule.

O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie?

Wpływ diety na zdrowie – co warto wiedzieć?

Zależność między dietą a zdrowiem jest już bardzo dobrze zbadana przez naukowców. Choć badania w tej materii trwają nieustannie, śmiało można przychylić się do popularnego stwierdzenia, że jesteśmy tym, co jemy. Organizm do codziennego funkcjonowania potrzebuje energii. Powinna być ona dostarczana z pożywienia, które obfituje zarówno w białka, tłuszcze i węglowodany, jak i wszystkie niezbędne witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty i inne wspierające zdrowie mikroelementy. Substancje te odpowiadają za budowę komórek i ich prawidłowe funkcjonowanie. A jak wiadomo, z komórek zabudowywane są narządy, z nich z kolei całe układy, które ostatecznie tworzą organizm. Zdrowe i dobrze odżywione komórki są więc podstawą prawidłowego funkcjonowania całego ciała.

Nic więc dziwnego, że gdy sięgamy po fast foody, gazowane napoje, oraz słodycze, to czujemy się gorzej, poziom naszej energii spada, a z biegiem czasu w organizmie mogą rozwinąć się choroby dieto-zależne takie jak cukrzyca, miażdżyca czy otyłość. Nieprawidłowe odżywianie przyczynia się też do szybszego procesu starzenia się organizmu. Jeśli więc chcemy być na co dzień wydajni, mieć dużo energii i po prostu czuć się dobrze, a przy tym wyglądać młodo i witalnie, powinniśmy lepiej przyjrzeć się temu, co ląduje na naszym talerzu.

Do wyboru mamy wiele diet, z których nie każda będzie służyć akurat nam. Każdy powinien odnaleźć najlepiej mu służący, odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania. Nie wszyscy będą czuć się dobrze na diecie wegańskiej czy ketogenicznej, choć są osoby, którym taki jadłospis będzie odpowiadał. Warto przyglądać się swojemu organizmowi, by zobaczyć, po jakich posiłkach czujemy się lepiej, a po jakich niezbyt dobrze i na tej podstawie dobierać dietę dla siebie. Można też skorzystać z porad dietetyka, który pomoże w ułożeniu indywidualnego, zdrowego planu odżywiania. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych sposobów odżywiania wraz z ich zaletami i wadami.

 

Dieta wegetariańska a zdrowie

Wegetarianizm zyskuje ostatnio na popularności. Wiele osób wybiera go nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też, by uczynić swoją dietę bardziej przyjazną środowisku. Dieta wegetariańska oznacza rezygnację z jedzenia mięsa. Można natomiast spożywać nabiał oraz jajka. By wegetarianizm był zdrowy dla organizmu, bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie jadłospisu. Jako że dieta wyklucza pewne produkty, może przyczyniać się do powstawania niedoborów w organizmie. Odpowiednio ułożone menu oraz dostarczanie poszczególnych składników w prawidłowych proporcjach będą więc kluczowe dla zachowania zdrowia.

Warto wspomnieć, że jadłospis obfitujący w błonnik znajdujący się w produktach roślinnych i wielozbożowych skutecznie obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, chroniąc przed rozwojem miażdżycy i cukrzycy.

Z drugiej jednak strony wegetarianie są zagrożeni niedoborami takich składników jak witamina B12, i D3, a także żelaza, wapnia czy prozdrowotnego kwasu tłuszczowego. Jeśli nie dostarcza się tych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach wraz z pożywieniem, warto rozważyć suplementację.

 

Dieta wegańska a zdrowie

Weganizm to bardziej restrykcyjna forma wegetarianizmu, która polega na usunięciu z jadłospisu nie tylko mięs i ryb, ale też nabiału i jaj – słowem wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku tej formy odżywiania ryzyko wystąpienia niedoborów jest jeszcze wyższe i właściwie każdy weganin powinien rozważyć sięgnięcie po suplementy. Wyłączając bowiem z diety produkty pochodzenia zwierzęcego, narażamy się na niedobory witaminy B12 i D3, a także wapnia, żelaza, czy kwasów omega-3. Oczywiście braki te nie muszą wystąpić, jednak decydując się na dietę wegańską, warto mieć świadomość utrudnień, jakie się z nią wiążą. Dobrym rozwiązaniem są częstsze badania profilaktyczne, dzięki którym na bieżąco będziemy mogli monitorować stan naszego zdrowia.

 

Dieta ketogeniczna a zdrowie

Na drugim biegunie stylów odżywiania znajduje się dieta ketogeniczna, które polega na spożywaniu od 80 do 90% tłuszczów, białko i węglowodany obejmują pozostałe 10-20%. Celem takiego odżywiania jest przede wszystkim utrata masy ciała, która faktycznie następuje bardzo szybko, o ile przestrzega się diety bardzo restrykcyjnie. Jadłospis ten pomaga również w niektórych zaburzeniach układu nerwowego, ale do tej pory nie udowodniono, dlaczego tak się dzieje.

Dieta ketogeniczna nie jest wskazana dla wszystkich. Na pewno nie powinny sięgać po nią osoby z problemami zdrowotnymi, chyba że lekarz zaleci ten sposób odżywiania jako formę terapii niektórych schorzeń. Tego rodzaju jadłospis nie powinien być też stosowany zbyt długo. Tak jak przez pierwsze 3 miesiące osoby na diecie ketogenicznej czują się świetnie, tak po tym czasie może nastąpić kryzys objawiający się utratą energii, zaparciami czy nieprzyjemnym zapachem ciała. Źle zbilansowana dieta ketogeniczna zwiększa też ryzyko wystąpienia zaburzeń w pracy wątroby czy nerek. Ze względu na duże restrykcje może przyczyniać się też do powstawania niedoborów żywieniowych w organizmie.

 

Suplementy diety na zdrowie

Omawiając sposoby odżywiania, warto wspomnieć również o suplementach diety. Po preparaty tego typu warto sięgnąć przede wszystkim, gdy mamy świadomość, że nasza dieta nie zawiera wszystkich niezbędnych składników odżywczych w niezbędnych dla organizmu ilościach. Takie diety jak wegańska, wegetariańska czy ketogeniczna obarczone są ryzykiem wystąpienia niedoborów. Sposobem na niedopuszczenie do nich są regularne badania profilaktyczne mierzące zawartość niektórych witamin czy składników mineralnych we krwi, a także konsultacja sposobu odżywiania z lekarzem lub dietetykiem.

Jeśli ze względu na przestrzeganą dietę masz świadomość, że nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości magnezu, warto sięgnąć po suplementy diety Magnefar. Magnefar B6 Spokój, Magnefar B6 Sen czy Magnefar B6 Skurcz to preparaty, które zawierają dobrze przyswajalny cytrynian magnezu. Do tego zostały wzbogacone o witaminę B6, która wspiera wchłanianie tego składnika mineralnego. Każdy z suplementów diety zawiera też dodatkowe, prozdrowotne składniki. W Magnefar B6 Spokój znajduje się ekstrakt z ashwagandhy, witamina B1, B12, i kwas foliowy. Z kolei Magnefar B6 Sen zawiera dodatkowo również ashwagandhę oraz ułatwiającą zaśnięcie melatoninę. Natomiast Magnefar B6 Skurcz został wzbogacony witaminą B1, potasem i witaminą D która wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni.Suplementy diety takie jak te z oferty Magnefar mogą być cennym wsparciem w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie. Nie zastąpią jednak prawidłowo zbilansowanej diety. Mogą być jedynie jej uzupełnieniem.

 

Magnefar Sen

Magnefar Sen

Poznaj lepiej suplement diety Magnefar® B6 Sen

Dowiedz się więcej
Magnefar Spokój

Magnefar Spokój

Poznaj lepiej suplement diety Magnefar® B6 Spokój

Dowiedz się więcej
Magnefar Skurcz

Magnefar Skurcz

Poznaj lepiej suplement diety Magnefar® B6 Skurcz

Dowiedz się więcej