Pracujesz umysłowo? A może chcesz wesprzeć swoje dziecko w codziennej nauce? Sprawdź, który z minerałów jest odpowiedzialny za pamięć i koncentrację u dzieci, młodzieży i dorosłych!
Za funkcjonowanie całego organizmu odpowiada mózg stanowiący centrum dowodzenia również pamięcią. Sprawny, zdrowy umysł to recepta na długie i szczęśliwe życie. Jak dbać i wspierać tak ważny narząd? Odpowiedzi na to pytanie możemy dopatrywać się w magnezie, który nie bez przyczyny nazywany jest królem życia. (1)
Magnez jest pierwiastkiem, którego spożycie jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania również mózgu. Niestety dieta większości osób jest uboga w pokarmy bogate w magnez, takie jak produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste, gorzka czekolada i orzechy. Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300–400 mg. Zwiększa się w sytuacjach intensywnego wysiłku fizycznego, silnego stresu a także w czasie ciąży i w okresie karmienia. (2)
Osoby spożywające produkty żywieniowe bogate w magnez również mogą cierpieć na niedobór magnezu. Dzieje się tak, dlatego że wiele związków niekorzystanie wpływa na wchłanianie i przyswajanie magnezu w jelitach. Do takich związków zalicza się np. zwierzęce tłuszcze nasycone oraz nadmierne spożycie fosforanów np. w coca-coli. Do zwiększonego wydalania magnezu przyczyniają się kawa i herbata działając moczopędnie, co nasila potrzebę uzupełniania tego pierwiastka w celu zapobiegania niedoborowi. (1)
Niedobory magnezu mogą być odpowiedzialne nie tylko za drganie powiek czy skurcze i mrowienie kończyn dolnych, ale także za brak energii i odczuwanie stanu ciągłego zmęczenia, za spadek nastroju, depresję, trudności w koncentracji lub nadmierną drażliwość (2).
Do grup ryzyka niedoboru należą głównie młodzież w wieku szkolnym, która potrzebuje również większej ilości magnezu ze względu na wzrost organizmu i okres dojrzewania , kobiety w ciąży ze względu na zwiększoną masę ciała i potrzeby płodu oraz osoby starsze, u których wraz z wiekiem pogarsza się wchłanianie jelitowe magnezu a rośnie wydalanie z moczem. (1)
Stosując magnez wspieramy pamięć i koncentrację. Dbamy o kondycję psychiczną, która zależy od zaopatrzenia organizmu w ten pierwiastek. Objawy takie jak wzmożona pobudliwości, zaburzenia koncentracji, spadek uwagi, wystąpienie stanów lękowych, zaburzeń snu, zmęczenia ustępują pod wpływem suplementacji magnezem. (3)
Wykazano korzystny wpływ stosowania tego pierwiastka również na zmniejszanie zachowań agresywnych i nadpobudliwości u dzieci. Niedobór magnezu przyczynia się do zaburzeń procesów odpowiedzialnych za uczenie się i zapamiętywanie. Przyjmowanie magnezu zwiększa zdolność min. utrzymania uwagi w szkole.(4) W licznych obserwacjach wykazano, że suplementacja magnezem zmniejsza poziom odczuwanego stresu oraz lęku (3).
Problem niedostatecznej ilości magnezu w diecie oraz zaburzenia wchłaniania mogą prowadzić do wielu wspomnianych wcześniej konsekwencji min. osłabienia koncentracji i uwagi. Ze względu na konieczność szybkiego uzupełniania niedoborów bardzo ważne jest uzupełnianie diety w magnez wybierając najlepiej przyswajalne sole magnezu np. cytrynian magnezu (2).
W badaniach klinicznych wykazano, że najszybszy efekt i największą skuteczność w łagodzeniu objawów niedoboru magnezu posiadają produkty zawierające magnez i witaminę B6 w proporcji 10:1.(5) Ponadto, należy wybierać leki które gwarantują najwyższą jakość i udowodnioną badaniami skuteczności działania w zakresie leczenia niedoborów.
Bibliografia:
Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.
Dowiedz się więcejMagnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania
Sprawdź dostępność lokalnie Kup onlineMagnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania
Sprawdź dostępność lokalnie Kup onlineBadania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.
O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie? O tym w dzisiejszym artykule.