Magnez a drganie powiek – przyczyny

Niedobór magnezu wiąże się z różnorodnymi dolegliwościami zarówno ze strony fizycznej, jak i psychicznej. Dlatego tak ważne jest, by zapewniać sobie odpowiednie ilości tego pierwiastka w diecie, a w razie konieczności również w postaci preparatów z magnezem. Jednym z popularniejszych objawów niedoboru pierwiastka jest drżenie powieki. Dlaczego tak się dzieje? Więcej na ten temat w artykule.

Magnez należy do tej grupy substancji, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Już niewielkie niedobory pierwiastka mogą rzutować na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Zbyt mała podaż magnezu w diecie może objawiać się wahaniami nastroju, większą drażliwością i nerwowością. Mogą wystąpić łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu o niewielkim nasileniu, objawy lęku takie jak skurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca), skurcze mięśni czy mrowienie. Niedobór magnezu często też odczuwalny jest w postaci drżenia powieki.

 

Niedobór magnezu a drżenie powiek

Drżenie powieki to mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka, które występują w nieregularnych odstępach czasu.

Przyczyną drżenia powiek jest dyselektrolitemia, czyli zaburzenie gospodarki elektrolitowej  w organizmie. Magnez jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania tej gospodarki. Jego niedobór bardzo często zatem objawia się drżeniem powiek.

 

Więcej o skutkach niedoboru magnezu przeczytasz tutaj.

 

Co wpływa na drganie powiek?

Jak już wspomnieliśmy, bezpośrednią przyczyną drgającej powieki jest nierównowaga elektrolityczna w organizmie. Wpływa na to przede wszystkim zbyt duże spożywanie kawy, alkoholu czy napojów moczopędnych, co przyczynia się do powstawania niedoborów pierwiastka w organizmie.

 

Drganie powieki – co robić?

Jeśli nie stwierdzono żadnych innych przyczyn drgania powieki np. neurologicznych, bardzo prawdopodobne, że głównym sprawcą dolegliwości jest niedobór magnezu w organizmie.

Drżenie powieki, choć jest dość niewinnym objawem, potrafi bardzo frustrować. By się go jak najszybciej pozbyć, działanie powinno być jak najbardziej kompleksowe. Kiedy zauważymy u siebie ten problem, zawsze warto wykonać badania w kierunku sprawdzenia poziomu magnezu, by mieć pewność, że właśnie taka jest przyczyna dolegliwości.

 

Kolejnym korkiem jest zmiana diety. Jeśli do tej pory nie zwracaliście uwagi na to, co jecie, czas najwyższy to zmienić. By dostarczyć sobie jak najwięcej naturalnego magnezu, warto uzupełnić codzienny jadłospis o takie produkty jak: sezam, słonecznik, kakao, zarodki pszenne czy migdały. Pierwiastek ten w sporych ilościach jest też obecny w produktach pełnoziarnistych i razowych, we wszelkiego rodzaju pestkach, nasionach i orzechach. Również dieta bogata w warzywa i owoce sprzyja wysokiemu pozimowi magnezu. Warto także codziennie wypijać minimum 1,5 litra wody mineralnej, najlepiej średnio- lub wysokozmineralizowanej.

 

Jednak prawidłowa dieta to nie wszystko, by skutecznie pozbyć się drżenia powieki. Równie ważne jest zadbanie o codzienny relaks i odpowiednią ilość snu. Jeśli pojawiają się u Was objawy niedoboru magnezu, to bardzo możliwe, że Wasz tryb życia wywołuje u Was drażliwość, nerwowość czy uczucie niepokoju. Dlatego należy zwolnić i zrezygnować z części obowiązków, a także wprowadzić do życia praktyki, które wyciszą ciało i umysł. By to osiągnąć, warto zacząć chodzić wcześniej spać, medytować lub praktykować techniki relaksacyjne i oddechowe. Efektywną rutyną na codzienne napięcie jest chociażby spacer, a także każda inna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.

By zniwelować drżenie powieki, warto także sięgnąć po preparaty z magnezem, które przyspieszą uzupełnienie niedoboru i pomogą usunąć dokuczliwą dolegliwość.

 

Jaki magnez na drganie powiek wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych preparatów z magnezem, stąd niełatwo jest wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na formę pierwiastka, jaka znajduje się w danym preparacie. To od niej w głównej mierze zależy przyswajalność magnezu, a co za tym idzie powodzenie całej kuracji. Jeśli bowiem wybierzemy preparat zawierający słabo wchłanianą formę magnezu, to nawet systematyczne jego przyjmowanie na niewiele się zda.

Obecnie za dobrze przyswajalną formę pierwiastka uznaje się cytrynian magnezu, którego wchłanialność jest bardzo wysoka. Jest to odpowiedni preparat dla osób, które nie mają problemów z układem pokarmowym.

By jeszcze bardziej podnieść efektywność działania preparatów z magnezem, warto wybrać preparaty z magnezem wzbogacone witaminą B6. To substancja, która wspomaga przyswajanie magnezu, a do tego działa z nim na zasadzie synergii, korzystnie oddziałując przede wszystkim na układ nerwowy.

 

 

Magnez a drganie powieki  – podsumowanie

Udowodnione jest, że niedobór magnezu przyczynia się do efektu drgającej powieki wynikającego z nierównowagi elektrolitowej. By jej zapobiegać, warto postawić na dietę bogatą w magnez, ograniczyć picie kawy, alkoholu i napojów moczopędnych, a także zadbać o odpowiedni relaks i wypoczynek, dzięki któremu zredukujemy napięcie psychofizyczne.

Ważnym elementem wspierającym niwelowanie niedoboru magnezu w organizmie jest sięgnięcie po preparaty z tym pierwiastkiem. By zwiększyć wchłanianie preparatu, warto wybrać magnez w formie cytrynianu wzbogaconego o witaminę B6.

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie
Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup online Sprawdź dostępność lokalnie