Magnez – czym jest?

Magnez to jeden z podstawowych pierwiastków, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych organizmu, dlatego jego niedobór może znacząco odbić się na naszym funkcjonowaniu i samopoczuciu. Jakie są zatem właściwości tego pierwiastka? Gdzie znajdziemy magnez i kiedy warto rozpocząć jego stosowanie? Odpowiedź na te i więcej pytań znajdziecie w artykule.

magnez co to

Właściwości magnezu

Magnez jest kationem niezbędnym do prawidłowego przebiegu wielu biochemicznych procesów w ustroju. To pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nazywany jest przez wielu “pierwiastkiem życia”, ponieważ bierze udział w ponad 300 istotnych procesach, zachodzących w ludzkim ciele.

Jego biologiczna rola polega na aktywacji szeregu enzymów. Odgrywa istotną funkcję w procesie skurczu mięśnia sercowego oraz wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

Jego działanie jest zatem kompleksowe, warto więc zadbać o odpowiednią podaż tego pierwiastka. Warto wiedzieć, że długotrwały niedobór magnezu powoduje wiele problemów ze zdrowiem i samopoczuciem.

 

Na co pomaga magnez? – wpływ magnezu na układ nerwowy

Myśląc o magnezie, pierwszym skojarzeniem u wielu osób, jest wpływ tego pierwiastka na pracę układu nerwowego. Słusznie, gdyż magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy ludzkiego mózgu. Zapobiega drażliwości i nadmiernej nerwowości. Pomaga też na łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu o niewielkim nasileniu.

 

Magnez – działanie na mięśnie

Niedobór magnezu może objawiać się skurczami oraz mrowieniem mięśni. To dlatego pierwiastek ten tak ważny jest w diecie sportowców i osób, które regularnie uprawiają jakąś aktywność fizyczną. Korzystnie wpływa na prawidłową kurczliwość mięśni i wspomaga ich pracę, zwłaszcza przy intensywnych treningach. Zapotrzebowanie na magnez u osób aktywnych znacznie wzrasta, dlatego ważna jest szczególnie zbilansowana dieta, bogata w naturalne źródła magnezu.

 

Niedobory magnezu

magnezcototakiego

W dzisiejszych czasach niedobory magnezu są bardzo powszechne. Wynika to nie tylko ze źle zbilansowanej diety. Często nawet osoby, które odżywiają się zdrowo, cierpią na niedobory tego pierwiastka. Proces wyjaławiania gleb i przemysłowa produkcja przyczyniają się do spadku jakości żywności, co przekłada się na niższą zawartość witamin i składników mineralnych w przygotowywanych posiłkach.

Kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do niedoborów magnezu jest tryb życia, jaki prowadzą współcześni ludzie. Jest on pełen napięcia, co może ograniczać przyswajanie związków odżywczych z żywności.  Sprzyja też temu nadmierne spożywanie kawy oraz stosowanie innych używek takich jak alkohol czy papierosy.

Inne przyczyny niedoboru magnezu:

 

Komu grozi niedobór magnezu?

Warto pamiętać, że osoby intensywnie uprawiające sport, mają wzmożone zapotrzebowanie na mikroelementy, w tym magnez. Magnez poprawia przewodnictwo nerwowe, chroniąc przed bolesnymi skurczami.

Osoby narażone na niedobór magnezu to także:

 

Objawy niedoboru magnezu

Jak widać, magnez posiada szerokie zastosowanie i wpływa na wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania, stąd jego niedobór może spowodować znaczne utrudnienia zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Warto zatem mieć świadomość, jakie są pierwsze objawy niedoboru tego pierwiastka.

Najczęstszymi sygnałami, świadczącymi o tym, że organizm ma problem z niedoborem magnezu są:

 

Źródła magnezu

Wiedząc to wszystko, warto zadbać o odpowiednią podaż magnezu w organizmie. Jakie są najlepsze źródła tego pierwiastka?

Magnez występuje przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, kaszach, brązowym ryżu czy płatkach owsianych. Znajdziemy go w razowym pieczywie. Obfitują w niego również niektóre warzywa takie jak szpinak, natka pietruszki oraz rośliny strączkowe np. fasola czy soczewica.

Dobrym źródłem magnezu są także banany, ryby, owoce morza oraz nabiał. Znajdziemy go sporo w mleku, serach czy jajach. Również orzechy i pestki dostarczają sporo tego pierwiastka. Oczywiście, dobrym źródłem magnezu jest też kakao i czekolada, zwłaszcza ta gorzka oraz woda mineralna.

Uzupełniając codzienną dietę o wyżej wymienione produkty, znacznie zmniejszycie ryzyko wystąpienia niedoboru magnezu.

magnezcototakiego

Zapotrzebowanie na magnez – czy dieta wystarczy?

Wiele osób zastanawia się, czy odpowiednio zbilansowana dieta wystarczy, by zapewnić sobie prawidłowe stężenie magnezu. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.

Wiele zależy od stopnia przyswajalności pobieranego przez organizm pierwiastka.

Jeśli na co dzień nie zauważasz u siebie żadnych oznak niedoboru, dobrze się czujesz, nie chorujesz na żadną z przewlekłych chorób, a Twój układ nerwowy i odpornościowy działają prawidłowo, to istnieje duża szansa, że ilość magnezu dostarczanego w pożywieniu jest dla Ciebie wystarczająca.

Jednak jeśli zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem – być może konieczne okaże się przyjmowanie preparatów z magnezem.

Kto powinien stosować magnez?

Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się wraz z wiekiem i jest też uzależnione od płci. Wpływ na nie ma również poziom naszej aktywności fizycznej oraz styl życia, jaki prowadzimy na co dzień. Przyjrzeć się swojej codziennej diecie oraz rozważyć stosowanie preparatów z magnezem, powinny szczególnie osoby, znajdujące się w grupach ryzyka wystąpienia niedoboru. Każdy, kto uprawia sport, pracuje fizycznie lub umysłowo, czy walczy z nadwagą lub otyłością ma większe zapotrzebowanie na magnez. O przyjmowaniu odpowiednich dawek tego pierwiastka mogą pomyśleć także kobiety – w okresie reprodukcyjnym oraz klimakterium.

magnez czym jest

Najlepiej przyswajalne formy magnezu

Ludzki organizm może przyswajać magnez w postaci nieorganicznych lub organicznych soli tego pierwiastka. Najsłabiej wchłaniają się sole z pierwszej grupy, takie jak: chlorek magnezu, węglan i tlenek magnezu. Ponadto, większość znajdującego się w nich pierwiastka zostaje wydalona wraz z moczem, co niekorzystnie wpływa na ogólny poziom magnezu w organizmie.

Znacznie lepszą przyswajalność mają nieorganiczne sole – mleczan, asparaginian, czy cytrynian magnezu. Skuteczniejsze wchłanianie i rozkładanie Mg przekłada się na lepsze funkcjonowanie organizmu – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Czy można przedawkować magnez?

Podobnie jak niedobór tego pierwiastka jest groźny dla zdrowia, tak również nadmiar magnezu nie jest wskazany. Przyjmowanie zbyt dużych dawek wpływa także na przyswajalność, znacznie ją obniżając. W ten sposób organizm sam broni się przed przedawkowaniem magnezu. Wśród najczęstszych objawów nadmiaru magnezu w organizmie wymienia się nudności i wymioty, zaczerwienienie twarzy, zatrzymanie moczu, niedrożność jelit i niedociśnienie. Przy bardzo wysokich stężeniach magnezu może wystąpić senność, brak odruchów głębokich, całkowity blok serca, depresja oddechowa, paraliż czy asystolia.

Jeśli zdecydujesz się na suplementowanie magnezu, wybierz preparaty dobrej jakości oraz stosuj się do zaleceń lekarza i producenta wybranego produktu, by nie przekraczać zalecanej dobowej dawki.

magnezcototakiego

Co daje magnez? Podsumowanie

Jak widać, magnez to pierwiastek, o którym nie powinno się zapominać układając codzienną dietę. Od niego zależy prawidłowe działanie poszczególnych układów organizmu oraz dobre samopoczucie. Nie warto więc bagatelizować pierwszych objawów, które mogą sygnalizować niedobór tego pierwiastka. Jeśli wystąpią, warto rozważyć zmianę w diecie i stylu życia oraz wprowadzić stosowanie preparatów z magnezem. Pamiętaj, że produkty z magnezem stosuje się po wykluczeniu innych przyczyn występujących objawów niż niedobór magnezu oraz, gdy osiągnięcie poprawy lub zwiększenie podaży magnezu nie jest możliwe przez zastosowanie prawidłowej diety.

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej Kup online