Ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu?

Magnez należy do najważniejszych składników mineralnych w organizmie człowieka. Obok wapnia, fosforu, potasu, sodu, chloru i siarki jest zaliczany do makroelementów, czyli składników, na które dzienne zapotrzebowanie organizmu przekracza 100 mg. Okazuje się jednak, że niedobór magnezu, czyli hipomagnezemia, jest zaburzeniem dość powszechnym. Jak uzupełnić magnez i jak długo uzupełnia się niedobór magnezu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Ile magnezu przy niedoborze jest w organizmie?

Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie procesów zachodzących w różnych układach ludzkiego organizmu: sercowo-naczyniowym, nerwowym czy mięśniowym. Można zatem uznać, że jest on jednym z kluczowych składników mineralnych, wpływającym zarówno na zdrowie człowieka, jak i jego codzienną kondycję.

Magnez jest do organizmu dostarczany wraz z pokarmami oraz płynami i ulega wchłanianiu w jelicie cienkim, natomiast wydalany jest wraz z moczem. Zatem chcąc zadbać o prawidłowy poziom magnezu we krwi, należy przede wszystkim uwzględnić produkty spożywcze bogate w magnez w codziennej diecie, a także unikać nadmiernego picia napojów przyczyniających się do wypłukiwania magnezu: kawy, herbaty czy alkoholu.

Ile magnezu przy niedoborze znajduje się we krwi? Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi wynosi 0,65-1,2 mmol/l (wartości te mogą różnić się w zależności od danego laboratorium oraz od wieku pacjenta), dlatego o niedoborach magnezu w organizmie mówimy wtedy, gdy stężenie składnika mineralnego wynosi poniżej 0,65 mmol/l.

 

Hipomagnezemia – objawy

Hipomagnezemia to zaburzenie stosunkowo często występujące. Szacuje się, że z niedoborem magnezu zmaga się około 10% społeczeństwa, przy czym należy mieć świadomość tego, że niewielkie niedobory występują z reguły bezobjawowo.

Objawy niedoboru magnezu pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy stężenie magnezu w surowicy jest mniejsze niż 0,5 mmol/l oraz wtedy, gdy postępuje w szybkim tempie. Do najczęstszych objawów znacznych niedoborów magnezu zalicza się drżenie mięśni, uczucie mrowienia, skurcze mięśni oraz kołatanie serca.

Powyższe symptomy należy traktować jako poważny sygnał ostrzegawczy, ponieważ dalsze spadki mogą prowadzić do kolejnych powikłań. Czym grozi niedobór magnezu? Hipomagnezemia może skutkować między innymi nerwowością, drażliwością i lękami, powtarzającym się uczuciem zmęczenia, ospałością i zaburzeniami snu, a także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

 

Niedobór magnezu – jak uzupełnić?

Ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu? Przede wszystkim, obserwując u siebie objawy mogące świadczyć o hipomagnezemii, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie i oceni stężenie magnezu we krwi. Niewielkie niedobory magnezu zazwyczaj leczy się poprzez przyjmowanie magnezu doustnie oraz zwiększenie w codziennej diecie liczby pokarmów zawierających większe ilości magnezu (czyli przede wszystkim pełnych ziaren zbóż, orzechów oraz zielonych warzyw).

Oczywiście inaczej postępuje się, gdy zostanie stwierdzony poważny niedobór magnezu – jak uzupełnić magnez w takiej sytuacji? Przyczyny hipomagnezemii mogą być różne, dlatego konieczne jest przeprowadzenie badań umożliwiających wykrycie przyczyny zaburzeń, a następnie usunięcie jej. Jak uzupełnić duże niedobory magnezu? Lekarz może zdecydować o dożylnym uzupełnieniu magnezu.

 

Jak długo uzupełnia się niedobór magnezu?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu. Czas przywracania prawidłowego stężenia magnezu we krwi zależy bowiem od stopnia niedoboru, wieku pacjenta, stosowanej przez niego diety czy stanu zdrowia. Zazwyczaj codzienne stosowanie odpowiednich leków daje efekty po kilku tygodniach.

Przy objawach hipomagnezemii, takich jak nerwowość, wahania nastroju, ospałość, skurcze mięśni, mrowienie czy drganie powiek można – o ile lekarz nie przedstawił przeciwwskazań – zastosować lek Magnefar B6 Forte. Leczenie powinno dać pozytywne efekty w okresie do miesiąca od rozpoczęcia stosowania – jeżeli poprawa nie będzie widoczna, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 

Powiązane artykuły

Jak długo można brać magnez?

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej Kup lokalnie