Jak szybko uzupełnić magnez w organizmie?

Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych w organizmie człowieka – pełni istotną funkcję w pracy układu mięśniowego, nerwowego, a także sercowo-naczyniowego. Jego podstawowym źródłem są produkty spożywcze, takie jak pestki dyni, orzechy laskowe i migdały, otręby owsiane i pszenne, biała fasola czy kasza gryczana. Jednak jak uzupełnić magnez, gdy dieta nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu?

Kiedy uzupełnienie magnezu jest konieczne?

Mówiąc najogólniej, uzupełnienie magnezu jest konieczne wtedy, gdy organizm zmaga się z niedoborem tego pierwiastka, czyli stanem, w którym stężenie magnezu w surowicy krwi wynosi mniej niż 0,65 mmol/l. Stan taki nazywany jest hipomagnezemią i – choć w łagodnym, przewlekłym przebiegu ma najczęściej postać bezobjawową – może dawać niepokojące symptomy. Występują one najczęściej wtedy, gdy stężenie magnezu jest mniejsze niż około 0,5 mmol/l oraz wtedy, gdy spadek pierwiastka następuje szybko.

Do objawów hipomagnezemii zalicza się przede wszystkim osłabienie, skurcze i drżenie mięśni, uczucie mrowienia oraz kołatanie serca. Konsekwencje niedoboru magnezu mogą być poważne, dlatego nie należy ich ignorować.

 

Jak uzupełnić magnez przy lekkiej hipomagnezemii?

Oczywiście, najlepsza jest dieta bogata w magnez. Jak uzupełnić niedobory tego pierwiastka, gdy dieta nie spełnia całego zapotrzebowania? Rozwiązaniem zastosowanym po konsultacji z lekarzem mogą być suplementy diety z magnezem lub produkty lecznicze. Przykładem leku, który jest zalecany w leczeniu hipomagnezemii, jest Magnefar B6 Forte. Lek ten stosuje się w przypadku wystąpienia objawów takich jak drażliwość i nerwowość, wahania nastroju, łagodny lęk, przejściowe uczucie zmęczenia, kołatanie serca (bez zaburzeń rytmu serca) oraz skurcze mięśni czy drżenie powiek.

Leczenie powinno sprawić, że objawy hipomagnezemii ustąpią w ciągu kilku tygodni. Jeżeli po miesiącu stosowania leku objawy niedoboru magnezu nadal występują, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane i należy skonsultować się z lekarzem.

Szybkie uzupełnienie magnezu – jak przebiega i kiedy jest konieczne?

Wyjaśniliśmy, jak uzupełnić magnez w organizmie za pomocą specjalnych leków. Trzeba jednak wiedzieć, że objawy ciężkiej hipomagnezemii są sygnałem mówiącym, że uzupełnienie niedoboru powinno nastąpić szybciej. Jak szybko uzupełnić magnez?

 

Jak uzupełnić magnez w organizmie – podsumowanie

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zdrowa dieta, bogata w produkty spożywcze będące źródłem magnezu. Pamiętajmy jednak, że organizmowi nie służy także nadmiar magnezu, dlatego ważne jest zbilansowanie wszystkich składników mineralnych w diecie.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia

https://magnefar.pl/wp-content/uploads/2019/11/2019.10.01-Magnefar-B6-Bio-Magnefar-B6-Forte-Ulotka.pdf?x74519

 

źródło obrazków: unsplash

Powiązane artykuły

 

Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Dowiedz się więcej Kup online
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Dowiedz się więcej Kup online