Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

Magnez – obok wapnia, potasu, fosforu czy siarki – jest jednym z najważniejszych składników mineralnych w organizmie człowieka. Chociaż wie o tym wiele osób, wyniki badań pokazują, że dieta większości ludzie nie uwzględnia wystarczającej ilości produktów będących źródłem tego pierwiastka. Warto zatem mieć świadomość tego, że choć niedobory magnezu często nie dają wyraźnych objawów, mogą prowadzić do poważnych powikłań. W jakich produktach jest najwięcej magnezu i jaki jest najlepiej przyswajalny magnez? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Najlepiej przyswajalny magnez – w jakich produktach się znajduje?

Nie będziemy się w tym tekście rozpisywać na temat tego, dlaczego należy zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie (powiedzmy tylko, że prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi powinno wynosić 0,65-1,2 mmol/l z zaznaczeniem, że wartości te mogą różnić się w zależności od danego laboratorium oraz od wieku pacjenta). Dokładniej o znaczeniu tego pierwiastka dla samopoczucia, codziennej kondycji i zdrowia pisaliśmy w innych artykułach. Wspomnijmy jedynie, że magnez istotnie wpływa między innymi na funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego oraz sercowo-naczyniowego.

Magnez – tak samo jak inne elektrolity – powinien do organizmu trafiać przede wszystkim z produktami spożywczymi. Największe ilości tego pierwiastka zawierają następujące produkty (na 100 g): pestki dyni – 540 mg, otręby pszenne – 490 mg, kakao – 420 mg, zarodki pszenne – 314 mg, migdały – 269 mg. Dobre źródła magnezu to także kasza gryczana, soja, biała fasola, gorzka czekolada czy orzechy laskowe. Warto wspomnieć też o rybach i owocach morza, warzywach takich jak szpinak, jarmuż, sałaty czy zielone szparagi oraz owocach: bananach, truskawkach i grejpfrutach.

Jeżeli chcesz zadbać o właściwy poziom magnezu w organizmie poprzez dietę, Twój codzienny jadłospis powinien uwzględniać powyższe produkty spożywcze. Tutaj jedna uwaga: magnez najlepiej przyswajalny jest wtedy, gdy warzywa i owoce są spożywane na surowo, bez obróbki termicznej.

 

Leki z magnezem – gdy brakuje magnezu…

Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu, jest przypadłością częstą, która w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Pamiętaj jednak, że długotrwale (lub gwałtowne) spadki magnezu w organizmie oraz rozregulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej mogą powodować różne dolegliwości, takie jak skurcze i drętwienie mięśni, zaburzenia czucia, zaburzenia rytmu serca, a nawet zaburzenia świadomości.

Niektóre osoby nie są w stanie uzupełnić odpowiednich ilości magnezu poprzez dietę. Wówczas lekarze często zalecają stosowanie leków z magnezem. Pamiętaj jednak, że choć tego typu produkty lecznicze są dostępne bez recepty, powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

 

Który magnez jest najlepiej przyswajalny?

Warto wiedzieć, że dostępne w aptekach leki, które mają uzupełniać niedobory magnezu, mogą zawierać magnez w różnej formie. Producenci w swoich produktach mogą zawrzeć zarówno nieorganiczne związki magnezu (np. węglan czy tlenek magnezu), jak i organiczne związki magnezu, czyli np. cytrynian magnezu lub mleczan magnezu. Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

Najlepiej przyswajalny magnez to ten ze związków organicznych. Takie związki mają lepszą rozpuszczalność w wodzie niż nieorganiczne związki magnezu, co sprawia, że łatwiej wchłaniają się w jelicie cienkim. Cytrynian magnezu (Magnesii Citras) zawiera na przykład lek Magnefar B6 Bio, który jest zalecany w leczeniu niedoboru magnezu przy występowaniu takich objawów jak: nerwowość, drażliwość, łagodne lęki i niepokój, ospałość, czy kołatanie serca oraz mrowienie i skurcze mięśni.

 

Sprawdź dlaczego stosuje się połączenie witaminy B6 z magnezem.

Wiesz już, który magnez jest najlepiej przyswajalny. Przypominamy jednak, by nie zakładać z góry i bez konsultacji z lekarzem, który suplement diety lub lek będzie dla Ciebie odpowiedni. Kluczowe w leczeniu hipomagnezemii jest zbadanie stężenia elektrolitów we krwi (dobrze jest pójść na badanie jonogram), oraz przeanalizowanie diety i stylu życia oraz ewentualnych chorób pacjenta.

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia

 

Powiązane artykuły

Magnefar Bio

Magnefar Bio

Chcesz poznać lepiej magnez dostępny bez recepty (lek OTC) Magnefar® B6 Bio?

Dowiedz się więcej Sprawdź dostępność lokalnie