Jak długo można brać magnez?

Niedobór magnezu jest zaburzeniem stosunkowo częstym. Chociaż zwykle przebiega bezobjawowo, szacuje się, że może występować nawet u około 10% osób. Przewlekła hipomagnezemia bywa jednak niebezpieczna – może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także powodować dolegliwości mięśniowe, nerwowe czy hormonalne. To właśnie dlatego lekarze w wielu przypadkach przepisują pacjentom leki, których celem jest wyrównanie poziomu magnezu w organizmie. Powstaje jednak pytanie: jak długo można brać magnez?

Hipomagnezemia: jak jej zapobiegać i jak ją leczyć?

Pytanie to, wbrew temu, co może się wydawać, jest jak najbardziej zasadne. Miejmy bowiem świadomość tego, że hipomagnezemia często jest wynikiem naszych codziennych zaniedbań. Magnez – tak samo, jak inne elektrolity – powinien trafiać do ludzkiego organizmu przede wszystkim z produktami spożywczymi.

Odpowiedni poziom tego pierwiastka (w surowicy krwi jego stężenie powinno wynosić 0,65-1,2 mmol/l, choć pamiętajmy, że wartości te mogą różnić się w zależności od danego laboratorium oraz od wieku pacjenta) powinniśmy zatem zawdzięczać diecie.

W czym znajduje się magnez? Największe ilości magnezu (na 100 g) zawierają następujące produkty: pestki dyni, otręby pszenne, kakao, zarodki pszenne i migdały. Ponadto w diecie warto uwzględnić kaszę gryczaną, soję, białą fasolę, gorzką czekoladę, orzechy laskowe, ryby i owoce morza oraz warzywa: szpinak, jarmuż, sałaty czy zielone szparagi.

Stwierdzenie niewielkich niedoborów magnezu powinno zatem skłonić pacjenta do zmiany diety na taką, która zawiera więcej produktów bogatych w magnez.

 

Jak długo brać magnez?

Przy niewielkich niedoborach magnezu lekarze w wielu przypadkach – poza zmianą nawyków żywieniowych (na marginesie zaznaczmy, że obniżony poziom magnezu często występuje u osób pijących dużą ilość kawy i alkoholu, które wzmagają oddawanie moczu) – zalecają stosowanie specjalnych leków uzupełniających niedobory magnezu w organizmie. Jak długo trzeba brać magnez w takiej formie?

To, jak długo należy można brać magnez w formie leku, zależy od dwóch czynników. Przede wszystkim istotną rolę odgrywają zalecenia producenta, które powinny znaleźć się w ulotce i charakterystyce produktu leczniczego. Przykładowo, leku Magnefar B6 Forte, który można stosować przy objawach niedoborów magnezu, nie zaleca się stosować, jeśli pacjent nie obserwuje poprawy po miesiącu stosowania leku.

Jednocześnie pod uwagę trzeba wziąć indywidualne zalecania lekarza, który dobiera lek nie tylko do objawów, ale również stylu życia pacjenta czy innych chorób, z którymi się zmaga.

Sprawdź jaki magnez jest najlepiej przyswajalny.

 

Magnez – dlaczego jest tak ważny?

Wyjaśniliśmy już, jak można uzupełniać magnez: jak długo można go brać i kto podejmuje o tym decyzję. Pamiętaj, że magnez odpowiada za wiele procesów zachodzących w organizmie i jest w dużej mierze odpowiedzialny za funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego.

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Powiązane artykuły

Czym grozi niedobór magnezu?

Jak szybko uzupełnić magnez w organizmie?

Ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu?

Magnefar Bio

Magnefar Bio

Sprawdź cenę produktu Magnefar® B6 Bio lub kup lokalnie

Kupuję online Kupuję lokalnie
Magnefar Forte

Magnefar Forte

Sprawdź cenę produktu Magnefar® B6 Forte lub kup lokalnie

Kupuję online Kupuję lokalnie