Jak długo czeka się na wyniki jonogramu, jak je interpretować i ile to kosztuje?

Odpowiednie ilości elektrolitów w ludzkim organizmie są kluczowe do utrzymania homeostazy. Kiedy poziom poszczególnych makro- i mikroelementów jest zbyt niski lub za wysoki, mogą wystąpić dolegliwości zdrowotne. Badaniem pozwalającym zbadać ilość poszczególnych makroelementów w organizmie człowieka jest jonogram. Jak długo czeka się na wynik badania i jak należy go interpretować? I ile kosztuje jonogram? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jonogram – jak długo czeka się na wynik i jak go interpretować?

Sam zabieg jest prosty i ma charakter standardowego pobrania krwi z żyły łokciowej pacjenta. Następnie próbka zostaje przekazana do analizy laboratoryjnej, podczas której sprawdza się stężenie w osoczu krwi elektrolitów, takich jak: sód (Na+), potas (K+), wapń (Ca2+), magnez (Mg2+), jony chlorkowe (Cl) oraz jony fosforanowe. Przy podejrzeniu wielu chorób związanych z układem pokarmowym, hormonalnym, sercowo-naczyniowym czy nerwowym w diagnostyce może być przydatny właśnie jonogram. Ile czeka się na wynik badania? Zazwyczaj wyniki otrzymuje się już kolejnego dnia. 

Sprawdź jakim badaniem jest jonogram.

 

Wynik jonogramu powinien być interpretowany zarówno w odniesieniu do całości (czyli spojrzenia na poziom elektrolitów razem), jak i konkretnych makroelementów. Optymalny poziom każdego pierwiastka w organizmie jest określony i gdy wynik jonogramu wskazuje na odchylenie od tej normy, mówimy o niedoborach (wynik niższy od pożądanego) lub nadmiarach (wynik wyższy od prawidłowego). Nieprawidłowe wyniki powinny skłaniać do wykonania dalszych badań mogących potwierdzić lub wykluczyć dolegliwość, która powoduje konkretne niedobory/nadmiary. Konieczne może okazać się też zmienienie stylu życia i diety (makroelementy są przyjmowane głównie z pokarmami spożywczymi) lub – po konsultacji z lekarzem – stosowanie leków z magnezem. W przypadku niedoborów magnezu objawiających się na przykład drżeniem i skurczami mięśni, łagodnym lękiem czy zaburzeniami snu o niewielkim nasileniu można stosować produkty lecznicze Magnefar B6 Bio lub Magnefar B6 Forte.

Sprawdź też inne objawy niedoboru magnezu.

 

Prawidłowy poziom poszczególnych składników mineralnych we krwi:

 

Ile kosztuje badanie jonogram?

Wiesz już, czym jest jonogram. Ile kosztuje to badanie? To oczywiście zależy. Ceny mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, w którym będziesz chciał przeprowadzić badanie, oraz od tego, jakie elektrolity będą objęte badaniem. Zbadanie poziomu pojedynczego mikroelementu to zazwyczaj wydatek wysokości dziesięciu-kilkunastu złotych. Za pełen pakiet badań najczęściej płaci się około 20-30 złotych.

 

Jonogram – kto powinien iść na badanie?

Wyjaśniliśmy, ile kosztuje badanie jonogramem i co daje. W gruncie rzeczy profilaktycznie badanie takie powinien wykonywać każdy, a w szczególności rutynowo osoby zmagające się z nadciśnieniem i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, oraz chorujące na nerki czy wątrobę.

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

 

Powiązane artykuły

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej Sprawdź cenę