Odpowiednie ilości elektrolitów w ludzkim organizmie są kluczowe do utrzymania homeostazy. Kiedy poziom poszczególnych makro- i mikroelementów jest zbyt niski lub za wysoki, mogą wystąpić dolegliwości zdrowotne. Badaniem pozwalającym zbadać ilość poszczególnych makroelementów w organizmie człowieka jest jonogram. Jak długo czeka się na wynik badania i jak należy go interpretować? I ile kosztuje jonogram? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Sam zabieg jest prosty i ma charakter standardowego pobrania krwi z żyły łokciowej pacjenta. Następnie próbka zostaje przekazana do analizy laboratoryjnej, podczas której sprawdza się stężenie w osoczu krwi elektrolitów, takich jak: sód (Na+), potas (K+), wapń (Ca2+), magnez (Mg2+), jony chlorkowe (Cl–) oraz jony fosforanowe. Przy podejrzeniu wielu chorób związanych z układem pokarmowym, hormonalnym, sercowo-naczyniowym czy nerwowym w diagnostyce może być przydatny właśnie jonogram. Ile czeka się na wynik badania? Zazwyczaj wyniki otrzymuje się już kolejnego dnia.
Sprawdź jakim badaniem jest jonogram.
Wynik jonogramu powinien być interpretowany zarówno w odniesieniu do całości (czyli spojrzenia na poziom elektrolitów razem), jak i konkretnych makroelementów. Optymalny poziom każdego pierwiastka w organizmie jest określony i gdy wynik jonogramu wskazuje na odchylenie od tej normy, mówimy o niedoborach (wynik niższy od pożądanego) lub nadmiarach (wynik wyższy od prawidłowego). Nieprawidłowe wyniki powinny skłaniać do wykonania dalszych badań mogących potwierdzić lub wykluczyć dolegliwość, która powoduje konkretne niedobory/nadmiary. Konieczne może okazać się też zmienienie stylu życia i diety (makroelementy są przyjmowane głównie z pokarmami spożywczymi) lub – po konsultacji z lekarzem – stosowanie leków z magnezem. W przypadku niedoborów magnezu objawiających się na przykład drżeniem i skurczami mięśni, łagodnym lękiem czy zaburzeniami snu o niewielkim nasileniu można stosować produkty lecznicze Magnefar B6 Bio lub Magnefar B6 Forte.
Sprawdź też inne objawy niedoboru magnezu.
Prawidłowy poziom poszczególnych składników mineralnych we krwi:
Wiesz już, czym jest jonogram. Ile kosztuje to badanie? To oczywiście zależy. Ceny mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, w którym będziesz chciał przeprowadzić badanie, oraz od tego, jakie elektrolity będą objęte badaniem. Zbadanie poziomu pojedynczego mikroelementu to zazwyczaj wydatek wysokości dziesięciu-kilkunastu złotych. Za pełen pakiet badań najczęściej płaci się około 20-30 złotych.
Wyjaśniliśmy, ile kosztuje badanie jonogramem i co daje. W gruncie rzeczy profilaktycznie badanie takie powinien wykonywać każdy, a w szczególności rutynowo osoby zmagające się z nadciśnieniem i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, oraz chorujące na nerki czy wątrobę.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą
Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.
Dowiedz się więcej Sprawdź cenęBadania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.
O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie? O tym w dzisiejszym artykule.