Jonogram – co to za badanie?

Odpowiednie ilości makro- i mikroskładników w organizmie człowieka są niezbędne do utrzymania homeostazy. W sytuacji, gdy poziom poszczególnych pierwiastków i związków zostaje zaburzony, mogą wystąpić objawy negatywnie wpływające nie tylko na codzienne samopoczucie i kondycję, ale też – przede wszystkim – na zdrowie. Stężenie poszczególnych elektrolitów można zbadać poprzez jonogram. Co to za badanie, jak się do niego przygotować i co można dzięki niemu zmierzyć? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Badanie jonogram – co to jest i kiedy warto je wykonać?

Co to jest jonogram? Mówiąc najprościej, jest to badanie pozwalające określić stężenie poszczególnych elektrolitów w osoczu krwi. Jonogram wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy pacjent zmaga się z objawami mogącymi wskazywać na zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Samo badanie może jednak pomóc w diagnostyce wielu schorzeń i chorób mających różne podłoże, dlatego lekarze często zalecają regularne przeprowadzanie go profilaktycznie. Rutynowo na jonogram powinny chodzić też osoby zmagające się z takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego, a także choroby nerek i wątroby. Badaniu regularnie powinny poddawać się także kobiety w ciąży.

Objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia gospodarki elektrolitowej, to przede wszystkim:

Sprawdź inne objawy niedoboru magnezu

Wyjaśniliśmy już, kiedy jest wskazane badanie jonogram, co to jest i kiedy może pomóc. Dodajmy zatem, że sam zabieg nie jest skomplikowany i polega po prostu na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Następnie dokonuje się analizy pobranej próbki.

Sprawdź jak długo czeka się na wyniki jonogramu i jak je interpretować.

 

Jonogram – co wchodzi w skład badania?

Co może wykryć jonogram? Co wchodzi w skład badania? Jonogram umożliwia sprawdzenia stężenia we krwi makroelementów, czyli składników mineralnych, których zawartość w organizmie powinna być większa niż 0,01%. W ten sposób można zatem sprawdzić poziom:

 

Jonogram badanie – jak się przygotować do pobrania krwi?

Warto wiedzieć, co powinno poprzedzać jonogram badanie: jak się przygotować do pobrania krwi i o jakiej porze najlepiej je wykonywać. Generalnie zalecenia są podobne do tych, jakie obowiązują przy innych badaniach krwi. Do jonogramu należy przystępować na czczo, czyli co najmniej dwanaście godzin po ostatnim posiłku. Z tego powodu najlepiej badanie przeprowadzić rano.

Co więcej, aby wyniki badania były jak najbardziej miarodajne, należy pamiętać o kilku zaleceniach obowiązujących w dniach poprzedzających jonogram. Chodzi przede wszystkim o:

 

Jonogram – jakie badanie wykonać następnie?

Warto pamiętać, że pomocny w diagnostyce wielu chorób i schorzeń jest właśnie jonogram. Jakie badania należy wykonać po nim? To oczywiście zależy od uzyskanych wyników. Jonogram może wskazać na podejrzenie zaburzeń pracy wątroby, nieprawidłowego funkcjonowania nerek, wystąpienia chorób metabolicznych czy zaburzeń hormonalnych. Dalszym leczeniem kieruje zatem lekarz.

Oczywiście, wykazanie pewnych zaburzeń gospodarki elektrolitowej nie musi wiązać się z poważną chorobą. Niewielkie i niedające poważnych objawów niedobory czasem można uzupełnić poprzez zmianę diety na bardziej zbilansowaną czy suplementację. Przykładowo hipomagnezemię, czyli niedobór magnezu, można leczyć poprzez stosowanie specjalnych leków z magnezem, takich jak Magnefar B6 Bio. Pamiętajmy jednak o tym, że choć leki z magnezem są dostępne bez recepty, ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem i przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 

Źródła:

https://diag.pl/sklep/badania/elektrolity-na-k/

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia

 

 

Powiązane artykuły:

Magnefar Bio

Magnefar Bio

Dowiedz się więcej o leku bez recepty Magnefar® B6 Bio lub sprawdź dostępność w ulubionej aptece.

Dowiedz się więcej Sprawdź dostępność lokalnie
Leki bez recepty Magnefar

Leki bez recepty Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej Kup online