Szukając w sklepach internetowych czy stacjonarnych aptekach suplementów diety z magnezem, dość łatwo można zauważyć, że tego typu produkty często są wzbogacone o witaminę B6. I – jak można się domyślić – nie jest to przypadek. Zarówno magnez, jak i witamina B6 mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dlaczego magnez i witamina B6 są zawarte w jednym produkcie? I na co działają korzystnie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Zanim odpowiemy na pytanie, dlaczego magnez łączy się z witaminą B6, pochylmy się na chwilę nad tym, co w ogóle daje magnez i witamina B6. Działanie obu jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego istotne jest, by codzienna dieta uwzględniała zarówno produkty spożywcze bogate w magnez, jak i te zawierające witaminę B6.
Magnez – obok potasu – jest drugim najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym. Jest on potrzebny do właściwej pracy układu mięśniowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego, a także kostnego.
Aby utrzymać odpowiednie stężenie magnezu w organizmie, konieczne jest regularne spożywanie produktów mających duże ilości tego pierwiastka. Źródła magnezu to między innymi pestki dyni, migdały i orzechy laskowe, otręby owsiane i pszenne oraz zarodki pszenne, gorzka czekolada i kakao, kasza gryczana, soja i biała fasola.
Witaminą B6 zbiorczo określa się sześć związków biochemicznych, będących pochodnymi pirydyny (pirydoksynę, pirydoksal, pirydoksaminę i pochodne tych związków). Ze względu na to, że najważniejszym związkiem jest pirydoksyna witaminę B6 często nazywa się właśnie tak.
Witamina B6 pełni bardzo istotną rolę w wielu procesach chemicznych związanych z metabolizmem energetycznym, a także wspomaga prawidłową produkcję czerwonych krwinek i wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Z uwagi na to, że organizm nie jest w stanie wytwarzać jej samoistnie, niezbędne jest jej przyswajanie wraz z produktami spożywczymi. Źródłem witaminy B6 są między innymi banany, ziemniaki, jaja, ciecierzyca, biała fasola, biała kapusta, marchew, brokuły, mięso drobiowe oraz ryby: łosoś, dorsz czy makrela.
Wiesz już, na co działa magnez i witamina B6. Jednak sam fakt, że zarówno magnez, jak pirydoksyna, są niezbędne dla ludzkiego organizmu, nie daje odpowiedzi na pytanie, dlaczego łączy się witaminę B6 i magnez. Żeby na nie odpowiedzieć, warto sprawdzić, jakie są interakcje magnezu z pirydoksyną.
W różnego rodzaju suplementach diety często stosuje się organiczne związki magnezu, takie jak cytrynian magnezu. Mają one lepszą rozpuszczalność w wodzie niż związki nieorganiczne i są lepiej od nich wchłaniane w jelicie cienkim. Dodatkowo warto łączyć magnez z witaminą B6. Suplementację magnezu i witaminy B6 zaleca się osobom w celu uzupełnienia diety.
Sprawdź ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu
Na co pomagają suplementy diety, takie jak Magnefar B6 Sen, Magnefar B6 Spokój, czy Magnefar B6 Skurcz? Zarówno magnez, jak i witamina B6 wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego, pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Źródła:
– https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=526
– https://diag.pl/sklep/badania/witamina-b6/
Badania profilaktyczne są często zaniedbywane przez kobiety. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że wiele pań troskę o siebie odkłada na później lub zupełnie o niej zapomina. A przecież powinno być zupełnie odwrotnie. Jedynie zdrowe i szczęśliwe możemy dawać wsparcie i opiekę naszym najbliższym, dlatego warto zmienić swoje priorytety i już dziś zacząć od rozsądnej troski o samą siebie. A wykonanie badań po 30. roku życia dla kobiet będzie do to tego najlepszym krokiem. W artykule przedstawiamy, jakie pomiary warto wykonać, po 30-tce.
O tym, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Od tego, co spożywamy na co dzień, zależy nasze samopoczucie, kondycja organizmu, a nawet uroda. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników mineralnych, które regulują pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Obecnie sposobów odżywiania jest bardzo wiele. Niektórzy wybierają dietę wegańską lub wegetariańską, inni ketogeniczną, a jeszcze inni decydują się jeść wszystko. Który z tych jadłospisów najlepiej wpływa na zdrowie? O tym w dzisiejszym artykule.