Magnez i witamina B6 – działanie i dlaczego się je łączy?

Szukając w sklepach internetowych czy stacjonarnych aptekach suplementów diety z magnezem, dość łatwo można zauważyć, że tego typu produkty często są wzbogacone o witaminę B6. I – jak można się domyślić – nie jest to przypadek. Zarówno magnez, jak i witamina B6 mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dlaczego magnez i witamina B6 są zawarte w jednym produkcie? I na co działają korzystnie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Na co działa magnez i witamina B6?

Zanim odpowiemy na pytanie, dlaczego magnez łączy się z witaminą B6, pochylmy się na chwilę nad tym, co w ogóle daje magnez i witamina B6. Działanie obu jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego istotne jest, by codzienna dieta uwzględniała zarówno produkty spożywcze bogate w magnez, jak i te zawierające witaminę B6.

Działanie magnezu

Magnez – obok potasu – jest drugim najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym. Jest on potrzebny do właściwej pracy układu mięśniowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego, a także  kostnego.

Aby utrzymać odpowiednie stężenie magnezu w organizmie, konieczne jest regularne spożywanie produktów mających duże ilości tego pierwiastka. Źródła magnezu to między innymi pestki dyni, migdały i orzechy laskowe, otręby owsiane i pszenne oraz zarodki pszenne, gorzka czekolada i kakao, kasza gryczana, soja i biała fasola.

 

Witamina B6

Witaminą B6 zbiorczo określa się sześć związków biochemicznych, będących pochodnymi pirydyny (pirydoksynę, pirydoksal, pirydoksaminę i pochodne tych związków). Ze względu na to, że najważniejszym związkiem jest pirydoksyna witaminę B6 często nazywa się właśnie tak.

Witamina B6 pełni bardzo istotną rolę w wielu procesach chemicznych związanych z metabolizmem energetycznym, a także wspomaga prawidłową produkcję czerwonych krwinek i wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Z uwagi na to, że organizm nie jest w stanie wytwarzać jej samoistnie, niezbędne jest jej przyswajanie wraz z produktami spożywczymi. Źródłem witaminy B6 są między innymi banany, ziemniaki, jaja, ciecierzyca, biała fasola, biała kapusta, marchew, brokuły, mięso drobiowe oraz ryby: łosoś, dorsz czy makrela.

 

Witamina B6 i magnez – dlaczego się je łączy?

Wiesz już, na co działa magnez i witamina B6. Jednak sam fakt, że zarówno magnez, jak pirydoksyna, są niezbędne dla ludzkiego organizmu, nie daje odpowiedzi na pytanie, dlaczego łączy się witaminę B6 i magnez. Żeby na nie odpowiedzieć, warto sprawdzić, jakie są interakcje magnezu z pirydoksyną.

W różnego rodzaju suplementach diety często stosuje się organiczne związki magnezu, takie jak cytrynian magnezu. Mają one lepszą rozpuszczalność w wodzie niż związki nieorganiczne i są lepiej od nich wchłaniane w jelicie cienkim. Dodatkowo warto łączyć magnez z witaminą B6. Suplementację magnezu i witaminy B6 zaleca się osobom w celu uzupełnienia diety.

Sprawdź ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu

 

Magnez i witamina B6 – na co pomaga?Kiedy warto sięgnąć po magnez i witaminę B6?

Na co pomagają suplementy diety, takie jak Magnefar B6 Sen, Magnefar B6 Spokój, czy Magnefar B6 Skurcz? Zarówno magnez, jak i witamina B6 wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego, pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=526

https://diag.pl/sklep/badania/witamina-b6/

 

Powiązane artykuły

Magnefar Sen

Magnefar Sen

Poznaj lepiej suplement diety Magnefar® B6 Sen

Dowiedz się więcej
Magnefar Spokój

Magnefar Spokój

Poznaj lepiej suplement diety Magnefar® B6 Spokój

Dowiedz się więcej
Magnefar Skurcz

Magnefar Skurcz

Poznaj lepiej suplement diety Magnefar® B6 Skurcz

Dowiedz się więcej