Magnez na łagodne lęki, czyli ile magnezu dziennie przy niepokoju?

Uczucie zdenerwowania i niepokoju oraz poczucie bezradności, a z drugiej strony zawroty głowy, nadmierna potliwość, szybsze bicie serca czy wzmożone napięcie mięśniowe… To tylko część objawów, które mogą wskazywać na łagodne lęki – dolegliwości psychosomatyczne, które dotykają nas wszystkich. Czy magnez może pomóc przy łagodnych lękach? I ile magnezu dziennie przy łagodnym lęku należy brać? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Magnez – łagodne lęki: na czym polega zależność?

Zaburzenia lękowe – które jeszcze nie tak dawno temu częściej nazywano po prostu nerwicą – mogą mieć różną formę. Według klasyfikacji ICD-10 pojęcie to obejmuje nie tylko zaburzenia lękowe, ale również zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia dysocjacyjne, nerwicowe, występując pod postacią somatyczną oraz będące reakcją na ciężki, długotrwały stres.

Prawdopodobnie wiele osób zaburzenia lękowe utożsamia wyłącznie z dolegliwościami, u podstaw których leżą zaburzenia psychiczne i które są spowodowane schorzeniami i zaburzeniami takimi jak depresja, lęki, fobie czy przewlekły stres. I oczywiście jest w tym sporo prawdy, bo wszystkie te dolegliwości mogą powodować wystąpienie lęków. Jednak łagodne lęki mogą wiązać się również z chorobami somatycznymi oraz zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie.

Chociaż osoby zmagające się z przewlekłym łagodnym lękiem i jego objawami powinny skorzystać ze specjalistycznej konsultacji lekarskiej, to pamiętajmy, że niedobory magnezu mogą sprzyjać łagodnym lękom. Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że magnez pełni istotną funkcję w prawidłowym działaniu układu nerwowego, mięśniowego czy sercowo-naczyniowego. Już nawet niewielkie niedobory magnezu mogą objawiać się mrowieniem, drżeniem i skurczami mięśni, czy kołataninom serca – czyli dolegliwościami, które nie tylko same w sobie bywają symptomem lęku, ale też mogą w pewnym sensie dodatkowo „nakręcać” zaburzenia lękowe (osoba czująca drętwienie mięśni lub przyspieszone bicie serca może odczuwać paniczny lęk o swoje zdrowie).

Zobacz inne objawy niedoboru magnezu.

 

Łagodne lęki mogą świadczyć również o poważnych niedoborach magnezu, czyli hipomagnezemii. Duże spadki poziomu magnezu w organizmie są niebezpieczne – zwłaszcza gdy towarzyszą im napady drgawkowe.

W przypadku wystąpienia objawów dużych niedoborów magnezu należy wezwać pogotowie, ponieważ wówczas konieczne jest uzupełnienie niedoborów dożylnie pod postacią siarczanu magnezu.

 

Ile trzeba brać magnezu przy łagodnych lękach?

Ile magnezu dziennie przy łagodnych lękach należy brać? Trudno mówić o precyzyjnych dawkach bez odniesienia się do konkretnego przypadku. Jak zaznaczyliśmy na początku, nawet sporadycznie występujące łagodne lęki są dolegliwością złożoną, która może być związana zarówno z psychiką, jak i fizycznością. Stan zdrowia psychicznego i fizycznego, gospodarka wodno-elektrolitowa, nasilenie objawów, stosowana dieta i styl życia… wszystkie te aspekty wpływają na to, w jakich dawkach i czy w ogóle należy brać magnez. Z tego względu stan pacjenta zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem, a stosowanie leków z magnezem powinno nastąpić dopiero po tym, jak zostaną przez niego zalecone.

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77401,zaburzenia-nerwicowe-lekowe-zwiazane-ze-stresem-i-pod-postacia-somatyczna

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia

 

Powiązane artykuły

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej Kup online