Nerwowość, drażliwość, uczucie zmęczenia… czyli o możliwych objawach niedoboru magnezu

­Idziesz do kuchni i nie pamiętasz po co przyszedłeś/przyszłaś? Czytasz książkę i musisz wracać do tekstu kilka razy, bo nie pamiętasz historii? Nie możesz skupić się na rozmowie o codziennych, błahych sprawach z drugą osobą? Nie możesz skoncentrować się na filmie który oglądasz?

Brzmi znajomo?

W dzisiejszym świecie każdy z nas jest zapracowany, ma wiele na głowie, a w takiej sytuacji pamięć szwankuje. Nadmiar obowiązków w pracy, nagromadzenie się zadań związanych z dziećmi i opieką nad domem, pogorszająca się sytuacja ekonomiczna to tylko niektóre z problemów, co tylko potwierdza, że nieustannie napotykamy na sytuacje rodzące w nas poczucie zdenerwowania i presji.

Dodatkowo, pozytywnie nie wpływa na to technologia, która przyzwyczaja nas do krótkiego czasu skupienia, a atakujące nas zewsząd treści, powodują przesyt informacji. Na potrzebę tych problemów powstały terminy opisujące to z czym się borykamy. Niecałe dwadzieścia lat temu, po wejściu mediów społecznościowych, Internetu do codziennego użycia dla każdego, powstało określenie FoMO (z ang. Fear of missing out)-strach przed przegapieniem. FoMO wiąże się z pogorszeniem uwagi, spadkiem produktywności, problemami ze snem i lękiem1. Dotyczy to przeświadczenia, że podczas naszej nieobecności zdarzy się coś ważnego, na co nie będziemy mogli w czas zareagować. Stąd słabsza koncentracja, niepokój, próba bycia wszędzie i o każdej porze, zmęczenie.

Obecny świat wymaga od nas wysokiej odporności na stres. Długotrwałe, mocno natężone sytuacje stresowe wywołują u nas lęk, niepokój, uczucie zagubienia. Nasze otoczenie może odczuć, że nie przypominamy siebie, nasze zachowanie odbiega od tego codziennego, które wykazujemy w chwilach relaksu i spokoju.

Często odczuwane przejawy stresu dotyczą przede wszystkim: nerwowości, drażliwości, wahań nastroju, łagodnego lęku, uczucia ucisku w żołądku, kołatania serca. Jak możemy to zniwelować?

 

Rozwiązania?

Znajdź 15 minut w ciągu dnia na swoją ulubioną aktywność. Może kiedyś lubiłaś/eś biegać, jeździć na rowerze, a następnie po wejściu wielu obowiązków do codzienności przestałaś/eś to robić. Spróbuj zaplanować swój dzień, wróć do dawnych aktywności. Nie tylko poczujesz relaks, ale dobrze zadziałasz na swoje zdrowie.

Objawy towarzyszące reakcjom stresowym: nerwowość, drażliwość, lęk, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, skurcze przewodu pokarmowego mogą być oznaką, nie tylko stresu, ale mogą być sygnałem dawanym przez Twoje ciało o niedoborze magnezu. Może warto byłoby, po upewnieniu się, że jest to spowodowane przez niedobór magnezu, wdrożyć preparat, który byłby wsparciem w łagodzeniu niekorzystnych symptomów2. Na rynku znajduje się wiele produktów zawierających magnez, ale który wybrać? Przede wszystkim warto wybrać preparat o statusie leku, ponieważ mamy pewność, że znajdują się tam substancje deklarowane w składzie, a poza tym mamy udowodnione działanie kliniczne. Oprócz tego, bardzo ważna jest forma tego pierwiastka, gdyż organiczne sole magnezu są dobrze przyswajalne.

Lekiem OTC (dostępnym bez recepty) zawierającym magnez w formie cytrynianu, wraz z witaminą B6 jest Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte. Lek ten wskazany jest w leczeniu niedoboru magnezu, który objawia się między innymi: nerwowością, ospałością, wahaniami nastroju, łagodnym lękiem, przejściowym uczuciem zmęczenia, ospałością, zaburzeniami snu o niewielkim nasileniu.

 

Może wydać się to nieoczywiste, ale ćwiczenia na koncentrację, które zrobisz w domu mogą przynieść wielkie korzyści. Zamień telefon na krzyżówkę, sudoku. Możesz to robić w ciągu dnia, gdy masz chwilę, np. w drodze do pracy, albo podczas porannej kawy. Możesz zaangażować w to swoje dziecko, kupując puzzle o dużej ilości elementów, których ułożenie będzie nie lada wyzwaniem dla całej rodziny. Niskim kosztem i małym nakładem czasu możesz poprawić pracę swojego mózgu.

Jak widzisz, przytoczone przykłady nie są trudne do zrealizowania. Istnieją sposoby na poprawienie komfortu swojego życia i zachowania „świeżego umysłu”- swoimi wyborami możesz działać pozytywnie na pracę mózgu, poprawiać koncentrację i skupienie.

 

 

Źródła:

1. Gupta M, Sharma A. Fear of missing out: A brief overview of origin, theoretical underpinnings and relationship with mental health. World J Clin Cases. 2021 Jul 6;9(19):4881-4889. doi: 10.12998/wjcc.v9.i19.4881. PMID: 34307542; PMCID: PMC8283615.

2. ChPL Magnefar B6 Bio, ChPL Magnefar B6 Forte

 

Dotyczy Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte:

Magnefar B6 Bio: 1 tabletka powlekana zawiera 60 mg jonów magnezu w postaci magnezu cytrynianu (Magnesii citras) oraz 6,06 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum). Magnefar B6 Forte: 1 tabletka powlekana zawiera 100 mg jonów magnezu w postaci magnezu cytrynianu (Magnesii citras) oraz 10,10 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum). Wskazania do stosowania:  produkty lecznicze Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte są zalecane w leczeniu niedoboru magnezu. Występowanie poniżej wymienionych objawów może wskazywać na niedobór magnezu: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu o niewielkim nasileniu; objawy lęku, takie jak skurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca); skurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. Produkty należy stosować po wykluczeniu innych przyczyn objawów niż niedobór magnezu oraz gdy osiągnięcie poprawy lub zwiększenie podaży magnezu nie jest możliwe przez zastosowanie prawidłowej diety. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania produktu leczniczego Magnefar B6 Bio lub Magnefar B6 Forte kontynuowanie leczenia nie jest zalecane. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 

Powiązane artykuły

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Poznaj lepiej leki z rodziny Magnefar

Zastanawiasz się, który magnez jest dla Ciebie? Zapoznaj się z ofertą leków z rodziny Magnefar® B6.

Dowiedz się więcej
Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup lokalnie Kup online
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Kup lokalnie Kup online