Skurcze łydek w nocy – czy magnez pomoże?

Skurcze łydek – czasem nagłe i bolesne, a innym razem słabsze, trwające kilka sekund – są dolegliwością powszechną. I to do tego stopnia, że wiele osób zmagających się z takimi skurczami przyjmuje je za coś naturalnego. Warto zatem wiedzieć, że choć skurcze łydek w nocy często faktycznie nie są niczym groźnym, to w niektórych przypadkach mogą być zwiastunem poważniejszych schorzeń. Co zatem może pomóc na skurcze łydek i czy istnieją jakieś domowe sposoby na te dolegliwości? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

 

Skurcze łydek – co to?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym w ogóle są skurcze łydek, które najczęściej opisywane są jako nagły, gwałtowny ból w tylnej części nogi pod kolanem. Skurcze łydek to nic innego jak skurcze mięśnia (zazwyczaj krótkie, kilkusekundowe, ale zdarzają się też skurcze trwające kilka, a nawet dziesięć minut) brzuchatego lub strzałkowego łydki – czyli zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych.

Chociaż na skurcze łydek narażeni są przede wszystkim sportowcy i osoby aktywne fizycznie oraz kobiety w ciąży, tak naprawdę mogą przydarzać się każdemu. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie są ich przyczyny i jak można sobie z nimi poradzić.

 

Skurcze w łydkach – przyczyny

Skąd biorą się skurcze w łydkach? Przyczyny mogą być bardzo różne – od dość prozaicznych, wynikających po prostu z codziennych zaniedbań, aż po poważne, wymagające konsultacji lekarskiej. Poniżej omawiamy niektóre, często występujące przyczyny nocnych skurczów łydek:

Sprawdź również co na częste skurcze stóp

 

Domowe sposoby na skurcze łydek

Czy istnieją domowe sposoby na skurcze łydek? Istnieją, choć trzeba mieć świadomość tego, że mają one mimo wszystko ograniczoną skuteczność i nie sprawdzą się wtedy, gdy skurcze mięśni są wynikiem poważnego schorzenia neurologicznego, cukrzycy czy miażdżycy. Z tego powodu powtarzające się skurcze łydek zawsze powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który przeprowadzi wywiad lekarski i podejmie decyzje dotyczące dalszego leczenia lub diagnostyki.

W niektórych przypadkach można spróbować samodzielnie zażegnać skurcze łydek. Co pomaga na skurcze mięśni? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę następujące rozwiązania:

Pamiętaj jednak, że powyższe domowe sposoby na skurcze łydek nie pomogą w zażegnaniu samej przyczyny dolegliwości.

 

Magnez na skurcze łydek

Wyżej wspomnieliśmy o tym, że skurcze łydek w nocy mogą być wynikiem zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie. Co na skurcze łydek może być pomocne w takich okolicznościach? Nierzadko zdarza się, że tego typu dolegliwości towarzyszą niedoborom magnezu, czyli hipomegnezemii.

Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi wynosi od 0,65 do 1,2 mmol/l (wartości te mogą różnić się w zależności od danego laboratorium oraz od wieku pacjenta). W momencie, gdy codzienna dieta nie jest odpowiednio zbilansowana i nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu ma ten pierwiastek, może dojść do dolegliwości związanych z układami, które w dużym stopniu są uzależnione właśnie od magnezu. Chodzi tu przede wszystkim o układ nerwowy, mięśniowy i sercowo-naczyniowy. Charakterystyczne objawy niedoboru magnezu to właśnie skurcze i drżenie mięśni, a także mrowienie czy kołatanie serca. Magnez powinien trafiać do organizmu razem z produktami spożywczymi będącymi jego źródłem, ale lekarze często zalecają też magnez na skurcze łydek w formie specjalnych leków z magnezem.

 

Jaki magnez na skurcze łydek wybrać?

Jaki magnez na skurcze łydek wybrać? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ dolegliwości ze strony układu nerwowego, mięśniowego czy sercowo-naczyniowego są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Lekiem z magnezem, który jest stosowany przy występowaniu objawów niedoboru magnezu, takich jak mrowienie kończyn i skurcze mięśni, jest Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte.

Należy pamiętać o tym, że to specjalista powinien zdecydować, jaki lek z magnezem będzie odpowiedni dla pacjenta.

 

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/60817,kurcze-miesniowe

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia

 

Powiązane artykuły

Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty. Zawiera 100 mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 10,1 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Dowiedz się więcej Sprawdź dostępność lokalnie
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Magnefar® B6 Bio to lek bez recepty. 60mg cytrynianu magnezu w połączeniu z 6,06 mg witaminy B6 dla lepszego wchłaniania

Dowiedz się więcej Sprawdź dostępność lokalnie