Rola magnezu w organizmie

Skurcze i osłabienie mięśni, pogorszenie nastroju, czy kołatanie serca… to tylko niektóre dolegliwości mogące wskazywać na niski poziom magnezu w organizmie. Jednak już nawet ta krótka lista pokazuje, że magnez ma znaczący wpływ na funkcjonowanie różnych układów w naszym ciele. Jakie są funkcje magnezu w organizmie człowieka? Jak objawiają się niedobory tego pierwiastka i w jaki sposób można wyrównać poziom magnezu w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Funkcje magnezu – gdzie się znajduje magnez w organizmie człowieka?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na trzy pytania: czym jest magnez, gdzie znajduje się w ludzkim organizmie oraz jaka jego ilość jest prawidłowa?

Mówiąc najprościej, magnez jest pierwiastkiem chemicznym, metalem, a z punktu widzenia ludzkiej fizjologii – drugim obok potasu najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym. W ludzkim organizmie znajduje się około 25-35 g magnezu, z czego:

Pomiaru poziomu magnezu w organizmie dokonuje się poprzez analizę stężenia we krwi, które powinno wynosić 0,65-1,2 mmol/l (wartości te mogą różnić się w zależności od danego laboratorium oraz od wieku pacjenta). Jednocześnie trzeba mieć świadomość tego, że niewielka ilość całości magnezu, jaka znajduje się we krwi, może dawać niemiarodajne wyniki. Dlatego lekarz dokonując diagnozy, musi też wziąć pod uwagę objawy typowe dla hipomagnezemii, czyli niedoborów magnezu.

Sprawdź jaki magnez jest najlepiej przyswajalny

Funkcje magnezu w organizmie człowieka

Jaka jest rola magnezu w organizmie człowieka? Magnez pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wielu układów – zarówno układu nerwowego i mięśniowego, jak i sercowo-naczyniowego. W jaki sposób bardziej precyzyjnie można opisać funkcje magnezu?

 

Magnez – funkcje w organizmie[1] [2]:

Warto wspomnieć o tym, że jony magnezu wykazują antagonistyczne działanie w stosunku do jonów wapnia, co sprawia, że zmniejszają przewodnictwo i pobudliwość. Chronią też przed niedotlenieniem mięsień sercowy i zabezpieczają ściany naczyń krwionośnych przed nadmiarem wapnia[3].

 

Z czym się wiąże niedobór magnezu?

Jak widzisz, funkcje magnezu w organizmie są bardzo różne i bardzo ważne. Jednocześnie niedobory magnezu często nie dają wyraźnych objawów, co sprawia, że łatwo można je zignorować. Najczęściej hipomagnezemia objawia się drganiem powiek, mrowieniem, drżeniem i skurczami mięśni oraz kołataniem serca.

 

Magnez – jak uzupełniać niedobory?

Rola magnezu w organizmie jest istotna, dlatego należy dbać o to, by codzienna dieta uwzględniała produkty będące źródłem tego pierwiastka. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić też stosowanie leków z magnezem, takich jak Magnefar B6 Forte. Jest to produkt leczniczy stosowany w leczeniu niedoborów magnezu, objawiających się między innymi nerwowością, wahaniami nastroju i łagodnymi lękami, kołataniem serca, czy skurczami mięśni i mrowieniem. Pamiętaj, że choć takie leki są dostępne bez recepty, ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem i odbywać się według zaleceń producenta.

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=526

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia

[1] Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka; Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski (https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939)

[2] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=526

[3] Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka; Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski (https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939)

zródło grafiki głównej: unsplash

 

Magnefar Forte

Magnefar Forte

Magnefar® B6 Forte to lek bez recepty (OTC) z cytrynianem magnezu i witaminą B6

Dowiedz się więcej Kup lokalnie
Magnefar Bio

Magnefar Bio

Poznaj całą rodzinę leków bez recepty Magnefar® B6

Dowiedz się więcej Sprawdź cenę